Tako je Historijski arhiv Sarajeva objavio izvještaj iz Jugoslavenskog lista iz 1938. godine o nesreći koja se dogodila na Čengić Vili.
“Na Čengić Vili odigrala se u noći od subote na nedjelju automobilska nesreća, u kojoj je zadobio teške povrede Kosta Ristović, koji je prevežen u državnu bolnicu u Sarajevo. Kroz Čengić Vilu je prolazio auto broj 6-99, vlasništvo g. Potogije, koji međutim nije bio u kolima. Pred njima je išla jedna grupa seljaka. Sada je vrijeme kazana, vrijeme kada se u okolici Sarajeva ludo gine u svađama, tučama, nesrećama. I društvo koje je išlo kroz Alipašin Most bilo je pijano, obuzeto parnom rakijom, rakijom koja je tek pečena i od koje godišnje u našim krajevima pogine više od mnoge bolesti”, navodi se.
Naveli su i kako ni automobil nije prošao bez posljedica.
“‘Zeleni otrov’ djelovao je na one kasne prolaznike i one koji su se jedva držali na nogama. O pravolinijskom hodu nije bilo ni govora. Seljaci su išli u cik-caku, svaki čas mijenjajući pravac, uvijek pred automobilom ma na koju stranu on skrenuo. Auto je kočio, ali je bilo prekasno. Automobil je zahvatio Kostu Ristovića oborio ga je i zadao mu teške ozljede po glavi i cijelom tijelu. Međutim ni automobil nije prošao bez posljedica u sudaru s tvrdom bosanskom glavom. Pao je u hendek, te je oštećen”, piše u novinama.
Zanimljiv je i sam zaključak ovog članka o automobilskoj nesreći.
“Jarani Koste Ristovića nisu se ponijeli junački. S njim su pili cijelu noć, a kada je došlo do nezgode kukavički su ga ostavili i pobjegli. Promet na Čengić Vili je veoma živ. To je uostalom mjesto gdje se kod nas odigrava najveći broj nesreća. Uskoro je naišao automobil i to policijska šestica. U automobilu je bio činovnik Uprave policije Milko Lazarić, koji je ozlijeđenom ukazao prvu pomoć te ga prevezao policijskim automobilom u državnu bolnicu, gdje je na hirurškom odjelu zadržan na liječenju. Vlasti po ovom slučaju vode istragu”, zaključuje se u tekstu.