Magazin

Kako korišćenje mašine za suđe štedi vaše vrijeme i novac

I dalje ručno perete suđe? Pravi je trenutak da uštedite svoje vrijeme i novac.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Koliko puta ste se našli u situaciji da pripremite obilan obrok za porodicu ili prijatelje, a umjesto da uživate u dobrom društvu, sve vrijeme razmišljate o sudovima koje ćete morati da operete kada gosti odu? Kako i ne bi pranje sudova je obaveza koju malo ko od nas voli da obavlja.

U zavisnosti od obroka koji ste pripremili, pranje suđa može biti izuzetno mukotrpan proces – od ispiranja, potapanja, ribanja, pa do čekanja da bojler ponovo zagrije vodu kako biste nastavili sa ribanjem. Osim fizičkog napora, pranje gomile tanjira, šerpi i tava kod mnogih izaziva bol u leđima, a nerijetko i crvenilo, svrab i ispucalu kožu ruku.

Ukoliko želite da izbjegnete ove probleme, mašina za suđe je pravo rešenje za vas. Ne samo da će ovaj uređaj olakšati cijeli proces, već ćete uštediti vrijeme, vodu i struju, a vaše posuđe će biti čistije.

Ušteda vremena

Ukoliko bi vam neko ponudio da umjesto vas opere suđe, a da vi odgledate film, da li biste prihvatili? Znamo odgovor. Kako vam onda zvuči 140 filmova? Za ubacivanje prljavih sudova u mašinu i njihovo vađenje potrebno je 15 minuta, dok je za istu količinu pri ručnom pranju potrebno 60 minuta. To znači da ćete godišnje uštedeti 210 sati ako sudove perete uz pomoć mašine, a to vrijeme možete iskoristiti kako vi želite.

Ušteda vode

Cijeli proces ručnog pranja suđa troši iznenađujuće veliku količinu vode – oko 80 litara po pranju, da budemo precizniji. To znači da je upotrebom mašine potrebno do 80 litara manje vode po ciklusu ispiranja u poređenju sa pranjem sudova pod mlazom, što je dovoljno vode za jednu dodatnu kupku svake sedmice.

Ušteda električne energije

Ako ručno perete sudove, potrebno vam je oko 2,60 kWh struje po ciklusu pranja, dok mašina za pranje suđa može da troši samo 0,73 kWh po ciklusu i tako štedi do 1,87 kWh struje. Vjerovali ili ne, ušteda energije po ciklusu pranja je ista kao tri mjeseca svakodnevnog punjenja pametnog telefona, pa korišćenjem mašine ne samo da štedite novac, već i čuvate životnu sredinu.

Čistije posuđe

Istraživanje njemačkih naučnika iz 2017. godine pokazalo je da je sunđer za pranje posuđa jedan od najprljavijih predmeta u našem domu i da predstavlja plodno tlo za razvoj bakterija. Za razliku od ručnog pranja sudova, gdje se u prosjeku u sudoperi može pronaći i do 100.000 bakterija po cm2, mašina za pranje sudova vrućom vodom ubija i do 99,9% mikroba, bez straha da ćete opeći svoje ruke.