Svijet

Kako će početi treći svjetski rat: Generalni sekretar NATO-a otkrio mučni scenarij

Novi glavni sekretar NATO-a, Mark Rutte, iznio je zabrinjavajući scenarij prema kojem bi zajednička vojna akcija Kine i Rusije mogla potaknuti izbijanje globalnog sukoba neviđenih razmjera.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Rutte, bivši nizozemski premijer, upozorava da bi hipotetički napad Kine na Tajvan mogao biti praćen paralelnim ruskim vojnim potezom prema državama članicama NATO-a u Evropi, što bi moglo gurnuti svijet na ivicu trećeg svjetskog rata, prenosi Dnevno.hr.

U intervjuu za The New York Times, Rutte je rekao da bi kineski predsjednik Xi Jinping, prije eventualne invazije na Tajvan, vrlo vjerovatno koordinirao akcije s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, kako bi Zapad bio istovremeno zaokupljen na dvije strateške tačke.

Pročitajte još

“Takva koordinacija, iako zasad hipotetička, predstavlja najopasniji oblik sigurnosnog izazova za NATO”, rekao je Rutte, upozorivši na sve izraženiju vojnu saradnju Rusije s Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom.

Ruski odgovor na Rutteove riječi bio je, u maniru službenih propagandnih poruka, brutalan i ciničan.

Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izvrijeđao je Ruttea insinuirajući da je “pojeo previše psihodeličnih gljiva” te mu sarkastično poručio da bi mu znanje ruskog jezika moglo zatrebati – u sibirskom radnom logoru.

Rutte je istakao da NATO mora povećati odbrambene kapacitete kako bi odvratio bilo kakve planove Moskve.

“Moramo biti toliko snažni da Rusija uopšte ne razmatra mogućnost napada,” rekao je, te pritom naglasio važnost partnerstva NATO-a s indo-pacifičkim regijama.

Posebno je istakao doprinos američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji, prema njegovim riječima, igra ključnu ulogu u jačanju veza između euroatlantskog saveza i azijskog savezništva.

“Saradnja u odbrambenoj tehnologiji i inovacijama između NATO-a i Indo-Pacifika nikada nije bila važnija”, dodao je.

U međuvremenu, dok se vode geopolitičke rasprave, rat u Ukrajini se nastavlja nesmanjenom žestinom.

Rusija je nastavila s intenzivnim raketnim i bespilotnim napadima, gađajući više ukrajinskih gradova, uključujući Kijev i Harkiv, pri čemu su stradali civili – među njima i dijete.

Ukrajinske snage su uzvratile napadom bespilotnim plovilima na ruske ciljeve u Crnom moru, a Moskva je bila prisiljena zatvoriti aerodrom Šeremetjevo zbog opasnosti od dronova.

Rutte je za kraj ponovio kako uspostava dijaloga između Trumpa i Putina – iako bez konkretnih rezultata – predstavlja ključni diplomatski iskorak.

No, dok mir još nije na vidiku, naglašava da Zapad mora Ukrajini osigurati sve što je potrebno za nastavak odbrane.