Sarajevo

KAD ĆE KONAČNO NEKO REAGOVATI? Lokalitet Curine njive kritičan zbog intenzivnih i dinamičnih geoloških procesa

Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je 24-satno osmatranje terena na ugroženim područjima od klizišta, lokalitetima Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
arhiva

Uposlenici Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, terenskim obilaskom navedenih lokacija u utorak su na likalitetu Curine njive (Opština Istočni Stari Grad i Općina Stari Grad Sarajevo Bostarići) uočili izražene geološke promjene, uključujući formiranje pukotina usljed pomjeranja tla, koje pokazuju tendenciju kontinuiranog širenja i produbljivanja.

Usljed izvedenih drenažnih radova postignuta je potpuna redirekcija površinskih vodotoka ka prirodnom vodotoku te eliminisan problem akumulacije vodenih masa na terenu. Međutim, usljed atmosferskih uticaja uočena je erozija zemljišta u pravcu stambenih objekata u ulici Ablakovina.

Stručni tim Instituta za geotehniku i geološko inženjerstvo sa Građevinskog fakulteta u Sarajevu provodi geotehnička istraživanja tla, uključujući izradu geoloških bušotina, radi prikupljanja podataka potrebnih za procjenu svojstava tla i izradu projekta sanacije aktivnog klizišta.

Lokalitet je ocijenjen kao kritičan zbog intenzivnih i dinamičnih geoloških procesa te zahtijeva pojačan i kontinuiran monitoring.

Na lokalitetu Knjeginjac (Opština Istočni Stari Grad) nije zabilježeno novo odlaganje građevinskog materijala. Uočeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala uz početne znakove erozije, što ukazuje na postepenu konsolidaciju tla i uticaj atmosferskih faktora.

Na tom lokalitetu su izvedeni radovi na drenažnim kanalima, čime se obezbijedila efikasna odvodnja površinskih voda i stabilizacija terena. Ocjena rizika je slijeganje deponijskog materijala i pojačana erozija usljed atmosferskih uticaja.

Na lokalitetu Bistrički potok (Općina Stari Grad Sarajevo – Boguševac i Opština Istočni Stari Grad) korito potoka je i dalje djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom i obrušenim stablima. Nisu zabilježene nove degradacije, niti su poduzete aktivnosti na uklanjanje postojećih prepreka.

Povećana opasnost od plavljenja u slučaju obilnih padavina, akumulacija nanosa uzvodno od začepljenja, u slučaju obilnih padavina mogućnost erozije obale usljed promijenjenog toka vode, saopćeno je iz FUCZ-a.