BiH

Julian Reilly: Najefikasnije sankcije su one o kojima se ne govori – ne optužujem Srbiju

Britanski ambasador u Bosni i Hercegovini Julian Reilly je u Klix Studiju govorio o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini te odnosima Velike Britanije i Bosne i Hercegovine.

FOTO:
FOTO:

Prvenstveno se osvrnuo na jučerašnji SIPA-in pokušaj u Istočnom Sarajevu da privede predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD), više puta rekavši da je to pitanje domaćih institucija. Pitali smo ga da li u Velikoj Britaniji osobu koja se tereti za ono za šta se tereti Dodik hapse inspektori, a ne specijalci.

“Nisam kvalificiran da komentiram operaciju, pristup. Mogu reći da Velika Britanija snažno podržava njihovo pravo da provode vladavinu prava, zajedno s onim što zahtijeva pravosuđe. Zabrinutim građanima poručujem da ćemo nastaviti podržavati domaće institucije”, odgovorio je.

Tema razgovora je bio izostanak EUFOR-ove podrške SIPA-i u pokušaju privođenja predsjednika RS-a.

“Nije na meni da komentiram operaciju i kako je provedena. Kada je u pitanju EUFOR, oni imaju mandat za održavanje sigurnosti i stabilnosti. Velika Britanija ih politički podržava jer nismo njihova članica. Nije na nama da kažemo šta bi ko trebao raditi ili šta ne bi trebao raditi. Odgovornost je na domaćim institucijama”, naveo je Reilly.

Govoreći o tome da li postoji mogućnost da njegova država postane dio misije “Althea”, koju provodi upravo EUFOR, ukazao je da to ovisi o sigurnosnom aranžmanu između Velike Britanije i Evropske unije, a koji bi uskoro trebao biti utvrđen sporazumom. Podsjetio je da su britanski oficiri u NATO-ovom uredu u Sarajevu, što je za njega potvrda je Velika Britanija već angažirana na održavanju sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Pročitajte još

Uvjerava da Velika Britanija, kako je rekao, snažno podržava Bosnu i Hercegovinu kao suverenom državom s dva entiteta, tri konstitutivna naroda i ostalim građanima. Prema njegovim riječima, ustavna struktura zemlje će se moći promijeniti tek nakon što ona postane članica EU.

Britanska uloga u bh. krizi

Gosta Klix Studija upitali smo i to da li postoji mogućnost da Velika Britanija zaista asistira u hapšenju Dodika.

“Pitanje naše podrške Bosni i Hercegovini prevazilazi hapšenje pojedinaca. Postoje glasine o tome i to su čiste fantazije. Ovdje smo da podržimo domaće institucije. Imamo saradnju sa sigurnosnim institucijama u Bosni i Hercegovini. Značajna je naša podrška i kroz Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija. Podržavamo civilno društvo, općine i druge nivoe vlasti kako bismo osigurali politički i ekonomski progres”, istakao je.

Dodikove optužbe da ga Velika Britanija želi “likvidirati” je nazvao bizarnim i neutemeljenim.

“Time se želi skrenuti pažnja sa stvarnih problema i stvoriti osjećaj krize, ali nije na meni da špekulišem zašto. Riječ je o kampanji dezinformisanja u cilju zbunjivanja građana. Puno sam putovao Bosnom i Hercegovinom, u oba entiteta, i uvijek sam dobrodošao. Upoznao sam tople ljude koji žele bolji život. To je ono zbog čega smo ovdje – da su sretni svi građani, ma gdje da su”, dodaje.

Britanske sankcije i uloga Srbije

Reilly je u nastavku govorio o britanskim sankcijama Dodiku i predsjedavajućoj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željki Cvijanović (SNSD). Naime, pozdravio je sankcije koje su Dodiku uvele druge države te je naglasio da će Velika Britanija “za sebe zadržati” mogućnost proširenja sankcija, za koje uvjerava da su veoma učinkovite. Osim toga, ocijenio je da su sankcije najučinkovitije onda kada se ne reklamiraju.

Pitali smo britanskog ambasadora u Bosni i Hercegovini kako gleda na ulogu Srbije u najvećoj poslijeratnoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini.

“Velika Britanija ima odlične odnose sa Srbijom. Razgovaramo s njom, kao i s ostalim regionalnim partnerima o krizi u Bosni i Hercegovini. Srbija je potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma, što znači da se obavezala i na podršku suverenitetu i integritetu Bosne i Hercegovine. Srbija bi trebala imati konstruktivnu ulogu. Neću reći da je krivica Srbije”, naveo je i sugerirao da bi Srbija trebala razmotriti odnos prema političkom rukovodstvu RS-a.

Pročitajte još

(Bez)vizni režim za BiH

U završnici gostovanja u Klix Studiju je govorio o odnosima Velike Britanije i Bosne i Hercegovine, ocijenivši da su oni sjajni i da ih treba produbiti. Između ostalog, zadovoljan je time što se povećava trgovina između dvije države, iako nisu, kako je rekao, tradicionalni trgovački partneri. Dotakao se i toga da li će Velika Britanija ukinuti vizni režim za bh. državljane.

“Znam da je to važno i frustrirajuće vašem gledateljima. To je rigorozan sistem i radimo na tome da u dogledno vrijeme uvedemo elektronske vize kako bismo ubrzali taj proces i ne znam tačno kada će se to dogoditi. Znam da bi svi voljeli da ukinemo vizni režim, ali to se neće dogoditi u dogledno vrijeme”, naglasio je.

Napomenuo je da Velika Britanija ima bezvizni režim za sve članice EU, što smatra jednim od razloga zašto Bosna i Hercegovina treba ubrzati put ka Uniji.