Prema gotovo konačnim rezultatima, više od 92% glasača izjasnilo se protiv zakona, uz izlaznost od 26%, što je bilo dovoljno da zakon bude poništen prema važećim pravilima referenduma.
Pozadina referenduma
Zakon, koji je parlament usvojio krajem siječnja, predviđao je dodatne mirovinske naknade za umjetnike koji su dobitnici najviših nacionalnih priznanja. Naknade bi iznosile između 50% i 100% razlike između njihove postojeće mirovine i maksimalne mirovine za puni radni staž od 40 godina, ovisno o osvojenim nagradama, piše index.hr.
Opozicijska Slovenska demokratska stranka (SDS), predvođena Janezom Janšom, pokrenula je referendumsku inicijativu, tvrdeći da zakon favorizira kulturnu elitu na račun većine umirovljenika koji žive u siromaštvu. SDS je zakon prikazala kao privilegiju za odabrane pojedince povezane s lijevim strankama, dok su vladajuće stranke pozvale birače na bojkot referenduma.
Reakcije političkih aktera
Nakon objave rezultata, Janša je izjavio da je “Slovenija napravila veliki korak prema vraćanju države u ruke birača” i nazvao ishod “pobjedom razuma”. S druge strane, premijer Robert Golob umanjio je značaj rezultata, ističući da tri četvrtine birača nije podržalo poziv SDS-a na odbacivanje zakona. Ministrica kulture Asta Vrečko, autorica zakona, optužila je SDS za “vrijeđanje umjetnika, kulturnih radnika, ljevice i vlade”.
Širi kontekst i implikacije
Ovo je tek treći uspješan referendum od uvođenja kvoruma 2013. godine, koji zahtijeva da najmanje 20% svih registriranih birača glasa protiv zakona kako bi on bio poništen. Ishod referenduma predstavlja politički udarac za vladajuću koaliciju predvođenu Golobovim Pokretom sloboda, manje od godinu dana prije predviđenih parlamentarnih izbora.

Referendum je također otvorio širu kulturnu raspravu u zemlji. SDS je tokom kampanje koristila kontroverzne plakate, uključujući sliku umjetnice Maje Smrekar kako doji psa, što je izazvalo osude umjetničke zajednice i optužbe za zloupotrebu umjetničkog izraza u političke svrhe.