BiH

Jadransko-jonska regija ujedinjena protiv plastičnog zagađenja (VIDEO)

U Čapljini je održana konferencija posvećena smanjenju riječnog plastičnog otpada u Jadranskom i Jonskom moru.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Cilj je smanjiti količine plastičnog otpada koji putem rijeka dospijeva u more i predstavlja značajan problem za okoliš. Projekat sufinansira Evropska unija s partnerima iz sedam zemalja jadransko-jonske regije.

Zagađanje plastikom, uz klimatske promjene, jedan je od najvećih globalnih problema za okoliš, a rijeke predstavljaju glavni put kojim kopneni otpad dospijeva do mora. Procjene su da oko 50 posto otpada dolazi upravo na ovaj način, piše BHRT.

“Neretva je jedna od naših središnjih rijeka i gradovi Čapljina i Metković, oboje su pratneri u ovom projektu i predstavljaju lokalne zajednice koje su najviše pogođene onečišćenjem i u isto vrijeme imaju najveći interes za održavanjem svog okoliša u dobrom stanju”, navodi Andrej Kržan iz Nacionalnog instituta za kemiju, Ljubljana. 

Brojni su i različiti izvori koji doprinose onečišćenju rijeka, od ilegalnog odlaganja do lošeg gospodarenja otpadom u urbanim i ruralnim sredinama. Dodatan problem predstavljaju područja s visokim urbanim, turističkim i rekreacijskim aktivnostima. 

“Ove godine ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša sva svoja sredstva predviđena za infrastrukturu, u turizam i okoliš usmjerava upravo na vode i vodena područja, tako da se nadam da će komunala podzeća, druga javna poduzeća napraviti dobre projekte, jedan od fokusa će svakako biti te divlje deponije”, ističe Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK. 

“Osim našeg generalnog problema deponija koje imamo ne samo u županiji nego u cijeloj državi, je prekomjerna uporaba plastike u svakodnevnom životu. Ono što smo naslijedili je drastično pogoršano zadnjih 10 godina, broj ilegalnih deponija je sve veći, a ovaj program će pokušati riješiti to”, kaže Julijana Mikulić Jurković, voditeljica projekta “Adrion”. 

Konferencija “Jačanje prekogranične suradnje za smanjenje riječnog plastičnog otpada u Jadranskom i Jonskom moru, provodi se kroz program Adrion. Ukupna vrijednost projekta je oko milijun i 700 tisuća eura, a većinu sredstava je osigurala Europska unija. Projekt je započeo u rujnu prošle godine i trajaće tri godine.