IT

Izvještaj Francesce Alban: Kako Amazon, Google, Microsoft i drugi učestvuju u genocidu u Gazi

Stručnjakinja UN-a Francesca Albanese pozvala je korporacije da prekinu veze s Izraelom te da se rukovoditelji pozovu na odgovornost za omogućavanje i profitiranje od zločina, uključujući ilegalnu okupaciju, apartheid i genocid na okupiranim palestinskim teritorijima.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Poziv na djelovanje posebne izvjestiteljice UN-a Francesce Albanese dolazi u novom oštrom izvještaju u kojem imenuje preko 60 kompanija, uključujući velike tehnološke kompanije poput Googlea, Amazona i Microsofta, tvrdeći da su umiješane u ono što naziva “transformacijom izraelske ekonomije okupacije u ekonomiju genocida”.

“Bacajući svjetlo na političku ekonomiju okupacije koja je postala genocidna, izvještaj otkriva kako je vječna okupacija postala idealno poligon za proizvođače oružja i velike tehnološke kompanije… dok investitori i privatne i javne institucije slobodno profitiraju. Previše utjecajnih korporativnih subjekata ostaje neraskidivo finansijski vezano za izraelski apartheid i militarizam”, piše Albanese u izvještaju

Detaljni izvještaj od 24 stranice, koje bi trebalo biti predstavljeno Vijeću UN-a za ljudska prava u četvrtak, identifikuje desetke korporativnih aktera, uključujući one uključene u sektore naoružanja, tehnologije, građevinarstva i energetike, za koje se tvrdi da su suučesnici.

Kreće se od kompanija za koje se, prema izvještaju, tvrdi da uništavaju palestinske živote, uključujući kompanije za proizvodnju oružja Elbit Systems i Lockheed Martin, do proizvođača teške opreme čiji se strojevi koriste u izgradnji ilegalnih izraelskih naselja, poput Caterpillara i HD Hyundai.

Izvještaj se također fokusira na historijsku i sadašnju ulogu tehnoloških kompanija za koje se kaže da su profitirale od “jedinstvenog poligona” okupiranih teritorija, ističući kako je represija nad Palestincima “postala progresivno automatizirana”.

U oktobru 2023. godine, kada je izraelski unutarnji vojni oblak bio preopterećen, Microsoft Azure i Project Nimbus Consortium, kojim upravljaju Google i Amazon, “uskočili su s kritičnom infrastrukturom oblaka i umjetne inteligencije”, navodi se u izvještaju.

Izvještaj se također fokusira na AI sisteme koje je razvila izraelska vojska za obradu i generiranje ciljeva tokom rata u Gazi, ukazujući na saradnju između Palantir Technology Inc i Izraela koja datira prije oktobra 2023.

“Postoje razumni razlozi za vjerovanje da je Palantir osigurao tehnologiju automatskog prediktivnog policijskog djelovanja, temeljnu odbrambenu infrastrukturu za brzu i proširenu izgradnju i raspoređivanje vojnog softvera te svoju platformu umjetne inteligencije, koja omogućuje integraciju podataka s bojišta u stvarnom vremenu za automatizirano donošenje odluka”, navodi se u izvještaju.

Navodi se da je 48 imenovanih kompanija “uredno obaviješteno o činjenicama” koje su navele Albanese da iznese svoje optužbe, od kojih je 15 izravno odgovorilo uredu Albanese. Njihovi odgovori nisu objavljeni.

Ove kompanije su “samo vrh ledenog brijega”, navodi se u izvještaju, dodajući da je ured Albanese razvila bazu podataka od ukupno 1000 subjekata iz podnesaka primljenih u pozivu za doprinos istrazi.

Izvještaj također otkriva da je od početka izraelskog napada na Gazu, burza u Tel Avivu porasla za 179 posto, dodajući 157,9 milijardi dolara tržišne vrijednosti.

Albanese poziva države članice UN-a da uvedu sankcije i potpuni embargo na oružje Izraelu te da obustave sve trgovinske sporazume i odnose s investitorima za sve pojedince ili subjekte koji ugrožavaju Palestince.

Također kaže da bi Međunarodni krivični sud i nacionalna pravosuđa trebali provoditi istrage i kazneni progon korporativnih rukovoditelja i subjekata zbog “njihove uloge u počinjenju međunarodnih zločina i pranju prihoda od tih zločina”.