Govoreći za izraelske novine “Maariv”, Eliyahu je kritikovao i uslove prekida vatre i oslanjanje Tel Aviva na Sjedinjene Američke Države (SAD).
Eliyahu, član krajnje desničarske stranke Otzma Yehudit (Jevrejska moć) koju predvodi ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir – koji je bio jedini član izraelskog sigurnosnog kabineta koji je glasao protiv sporazuma – opisao je sporazum s Libanom kao “strašan”.
“Sporazum nema mnogo uslova o kojima smo pričali – tampon zona i razoružavanje Hezbollaha. Ako želimo da osiguramo našu dugoročnu sigurnost na sjeveru, moramo donijeti odluku, a to nije odluka”, rekao je Eliyahu te poručio:
“To nije pobjeda. Pobjeda znači osvajanje.”
Govoreći o ulozi Sjedinjenih Američkih Država u pregovorima, Eliyahu nije zadovoljan.
“Svjestan sam da postoji pritisak s američke strane, nadam se da će nam sljedeća administracija (pod Donaldom Trumpom, op.a.) omogućiti da se ugodnije ponašamo, i jako se nadam da ćemo, ako bude kršenja, moći djelovati”, kazao je Eliyahu.
Kritikovao je i ovisnost Izraela o podršci SAD-a, uključujući vojne zalihe.
“Sve dok zavisimo na ovaj način i dok nam municija dolazi s te strane, ruke i noge su nam vezane”, naglasio je Eliyahu.
Sporazum o prekidu vatre između Izraela i libanske grupe Hezbollah uz posredovanje američkih i francuskih diplomatskih napora stupio je na snagu u srijedu u četiri sata ujutro po lokalnom vremenu.
Prema sporazumu, libanske oružane snage će se rasporediti u južni Liban u roku od 60 dana, a za to vrijeme Izrael će postepeno povlačiti svoje preostale snage. Sporazum također zahtijeva da Hezbollah premjesti svoje snage sjeverno od rijeke Litani.
Sporazum između Izraela i Libana stupio je na snagu nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Joe Biden rekao da je postignut dogovor za okončanje sukoba, u jeku nade da će zaustaviti izraelske zračne napade na libanske gradove i završiti jednogodišnje prekogranične borbe.
Više od 3.800 ljudi ubijeno je u izraelskim napadima u Libanu, prema libanskim zdravstvenim vlastima.