„Od nastavka svog genocidnog rata protiv Pojasa Gaze 18. marta, Izrael svakodnevno ubija najmanje 103 Palestinca i ranjava još 223“, navodi se u izjavi Euro-Med Human Rights Monitora.
„Osim toga, Izrael nikada nije prestao koristiti druge taktike genocida prije 18. marta, te je od 7. oktobra 2023. nametnuo smrtonosne životne uslove s ciljem istrebljenja palestinskog stanovništva u Gazi, uključujući izgladnjivanje i pojačavanje ilegalne blokade.“
Izraelska vojska pokrenula je iznenadnu zračnu kampanju na Pojas Gaze 18. marta, ubivši 855 ljudi, ranivši gotovo 1.900, te time prekršivši primirje i dogovor o razmjeni zarobljenika postignut u januaru.
Napad je uslijedio dok je Tel Aviv nastavio zatvarati granične prelaze Gaze, sprečavajući ulazak humanitarne pomoći i prehrambenih namirnica za 2,4 miliona stanovnika ovog područja.
„Bez ikakvog vojnog opravdanja, izraelska okupaciona vojska svakodnevno vrši zločine gađajući domove – ili ono što je od njih ostalo – uključujući šatore u kojima su civili pronašli sigurnost nakon gotovo 18 mjeseci genocida“, dodano je.
„Ovo je jasan dio sistemske izraelske politike čiji je cilj ubiti Palestince, uništiti njihove živote i nametnuti im užasnu realnost u kojoj je opstanak nemoguć.“
Euro-Med Monitor navodi svjedočanstva da su izraelske snage pucale na palestinske civile dok su pokušavali pobjeći, ostavljajući njihova tijela na ulicama.
„Oko 50.000 civila i dalje je zarobljeno na malom geografskom području u Rafahu, dok izraelske vojne aktivnosti, poput granatiranja, bombardovanja i racija, traju”, istaknuto je.
“U samo jednoj sedmici, više od 200.000 Palestinaca u Pojasu Gaze bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, a hiljade drugih se pripremaju za odlazak tražeći privremeni smještaj. U međuvremenu, osnovne usluge i sigurnost ostaju nedostupni širom Gaze.“
Organizacija za ljudska prava istakla je da međunarodna šutnja ohrabruje Izrael da nastavi napade na Palestince u Gazi.
„Potpuno nepoštivanje pravila međunarodnog prava od strane Izraela – pravila koja UN-ovim sjedištima i zaposlenicima daju posebnu zaštitu – samo po sebi predstavlja međunarodni zločin najvišeg ranga koji se mora hitno riješiti.“
Pozvali su sve zemlje da ispune svoje pravne obaveze i „brzo djeluju kako bi zaustavile izraelski genocid u Gazi“.
„Palestinski civili moraju biti zaštićeni na svaki mogući način, blokada mora biti potpuno i odmah ukinuta, kretanje ljudi i robe ne smije biti ograničeno”, naglašeno je.
Više od 50.200 Palestinaca ubijeno je, većinom žena i djece, dok je preko 113.900 ranjeno u brutalnom izraelskom vojnom napadu na Gazu od oktobra 2023. godine.
Međunarodni krivični sud izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava s optužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svog rata protiv enklave.