Magazin

Iznenađujuća klauzula u ugovoru: Zašto neki stanodavci zabranjuju SUŠENJE VEŠA U STANU

U Srbiji, stanodavci obično nemaju pravo da zabrane sušenje veša u iznajmljenim stanovima, osim ako to nije specifično dogovoreno u ugovoru.

Sušenje veša
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Međutim, postoje situacije kada je zabrana sušenja veša opravdana, kao što su uslovi u stanu koji mogu dovesti do vlage ili oštećenja imovine.

Na primjer, u stanovima sa lošom ventilacijom ili u prostorijama poput kupatila bez prozora, veš može izazvati plijesan, što može nanijeti štetu samoj imovini i stvoriti zdravstvene probleme.

Sušenje veša zimi

Ukoliko stanodavci smatraju da sušenje veša može izazvati štetu, oni mogu tražiti da se veš suši u specifičnim prostorijama (poput terase ili balkona, ako je dostupan), ili mogu predložiti korišćenje zajedničkih prostorija kao što su sušionice, ako one postoje.

Sa druge strane, ukoliko nije precizirano u ugovoru, podstanari su obavezni da u svakom trenutku obezbijede dobru ventilaciju, kako bi se spriječila vlaga i plijesan. U suprotnom, stanodavac bi mogao tražiti da stanar izmijeni svoje ponašanje zbog oštećenja imovine.

Zakonodavni okvir u Srbiji uglavnom favorizuje pravo stanara na korišćenje prostora, dok su prava i obaveze detaljno regulisana ugovorom o najmu. Ako su sve strane saglasne, mogu se postaviti posebni uslovi, uključujući način sušenja veša, prenosi Blic.