Direktorica Bošnjačkog instituta Amina Rizvanbegović Džuvić kazala je da im ovo priznanje puno znači jer je to najveća nagrada koja se može dodijeliti za izdavački poduhvat.
– Mogu slobodno reči da je to jedan kapitalni projekat, ne samo Bošnjačkog instituta nego općenito za našu kulturnu javnost. Urednik je rahmetli profesor Enes Duraković koji je i najveći poznavalac djela Alije Isakovića. On je radio na ovim djelima, a nažalost nije dočekao kraj projekta – kazala je Rizvanbegović Džuvić.
Ona je istakla da se radi o 10 autorskih i priređivačkih knjiga, šest autorskih i četiri priređivačke, dok je jedanesta knjiga Bibliografija Alije Isakovića.
– Ovo je kapitalno djelo jer na jednom mjestu su sabrana najznačajnija djela jednog od najznačajnijih stvaraoca u savremenoj bosanskohercegovačkoj književnosti i kulturi uopće – istakla je direktorica Bošnjačkog instituta Amina Rizvanbegović Džuvić.
Prizanje Sarajevskog sajma knjige dobila je i Antologija savremene poezije Bošnjaka Sandžaka urednika Almira Zalihića. On je izjavio da su nagrade dobar način da se skrene pažnja na knjigu.
– Knjiga je prioritet. Nagrade su simbolične. Kamo sreće da su “potkovane” i ozbiljnim sredstvima, ozbiljnom medijskom pažnjom – kazao je Zalihić.
Prizanje za najbolje djelo objavljeno u dijaspori pripalo je pjesnikinji i prevoditeljici sa adresom u Danskoj Mileni Rudež za za pjesničku zbirku “Jesenji dan”, koju je objavila izdavačka kuća iz Švedske “Daorson”. Urednica je Jane Kabel, a knjigu je oblikovao Haris Tucaković.
– Osjećam da je ova nagrada naša, cijelog društva i posebno Harisova, koji je tako lijepo oblikovao knjigu. Da nije društva i Daorsona ne bih tako brzo pustila od sebe “Jesenje dane” i veselila se danas ovoj nagradi za pjesme o krhkosti života i surove stvarnosti koja nas okružuje zlim riječima, ali i bistrini rijeke u koju upadaju, rijeke koja nas povezuje – kazala je Milena Rudež.