Sarajevo

Iz Naroda i pravde obrazložili zašto su glasali za opoziv Mandića: Referendum 17. septembra

Vijećnici Naroda i pravde u općini Centar iznijeli su razloga zbog kojih su podržali incijativu za opoziv načelnika Srđana Mandića. Naveli su da će građani Centra o opozivu odlučivati u nedjelju 17. septembra.

FOTO: N1
FOTO: N1

Kao prvi razlog su naveli nedostatak kapitalnih projekata i neispunjavanje predizbornih obećanja.

“Kapitalnih projekata – implementiranih na području Općine Centar jednostavno nema, iako novca itekako ima, a pozivamo sve zainteresovane da ovo pitanje postave i načelniku Mandiću, pa da vide koji će odgovor dobiti. Činjenično stanje je da je za 2022. godinu – izvršenje Budžeta za kapitalna ulaganja bilo na mizernih 37%, dok je ukupno izvršenje budžeta jedva 50% a što se ponavlja iz godine u godinu od početka mandata načelnika, unatoč rekordnim iznosima usvojenih budžeta Općine Centar (u 2022. godini Budžet iznosio 64 miliona, u 2023. čak 80 miliona!)”, naveli su iz NiP-a.

Istakli su da ne smatraju “Sarajevski ćilim” koji je koštao 1,7 miliona KM kapitalnim projektom.

Drugi razlog koji su naveli jeste to što kako tvrde jeste neodgovarajuće tekuće održavanje i uređenje u općini Centar.

“Nepokošena trava u skoro svakoj mjesnoj zajednici je odlika vladavine načelnika Mandića kao i prljave ulice općine odnosno smeće koje se topi na +40 (kao da načelnik Mandić nije imao iskustvo u radu u komunalnoj privredi). Većina mjesnih zajednica nemaju riješena dječija igrališta, iako je to bilo jedno od eklatantnih predizbornih obećanja načelnika Mandića posebno u padinskim mjesnim zajednicama koje su mu najzad i dale najveću, opredjeljujuću podršku”, naveli su iz NiP-a.

Dodali su da nije pokrenuto ni pitanje rješavanja višegodišnjeg problema saobraćaja u mirovanju odnosno parkiranja vozila građana u mjesnim zajednicama u ravnici.

“Načelnik Mandić i dalje, treću godinu mandata, upravu Općine Centar organizuje na osnovu protupravne Odluke o osnivanju i djelokrugu općinskog organa uprave koju je sam donio (iako je po Zakonu vijeće jedino nadležno da donese takvu Odluku – a što je potvrdio i Ustavni sud). Na osnove takve, protupravne odluke, donesen je i Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta na osnovu kojeg se raspisuju javni konkursi u Općini, čija je zakonitost i validnost također upitna”, istakli su iz NiP-a kao treći razlog.

Tvrde da Mandić nikada nije Vijeću nije dostavio broj ugovora o djelu koje je sklopio od početka mandata, a koji je po njihovim informacijama bliže trocifrenom nego dvocifrenom broju.

“Dodatno, i ono malo što načelnik Mandić (pokuša) uraditi pod velom je indicija o nesavjesnom trošenju budžetskog novca poput pomenutog trotoara, ali i rekonstrukcije mosta Festina lente za koji je prvobitno bilo predviđeno 205.000 KM, dok nas je rekonstrukcija koštala na kraju čak 401.000 KM, i to uz izvođača – Dinalsa d.o.o., preduzećem sa kojem načelnik redovno radi, a koje je poznato i po radu na famoznom kiosku od 250.000 KM”, poručili su iz NiP-a.

Na kraju su zaključili da Mandić ne poštuje budžet koji je Vijeće usvojilo, ne poštuje Vijeće, ne poštuje zahtjeva savjeta mjesnih zajednica, i najzad ne poštuje zahtjeve građana, koji su im navodno u bezbroj navrata iskazivali nezadovoljstvo radom načelnika Mandića i na osnovu čijih zahtjeva kako tvrde i pokreću ovaj opoziv.