Jelušić ističe kako mu je zenička izložba već 41., koju je prikazao po Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj.
-Radi se o replikama zdjela iz kostolačke kulture, sa lokaliteta Pivnica kod Odžaka, inače najznačajnijem eneolitskom nalazištu u BiH, po kojem je i BiH značajno ušla na kartu Evrope i neolitskih zemalja. Danas prikazujemo 45 eksponata napravljenih po uzoru na keramiku iz doba kostolačke kulture i na temelju crteža koje su uradili stručnjaci Zemaljskog muzeja BiH u Sarajevu – kazao je Jelušić.
Sve su zdjele, napominje, izrađene od abanosa koji potječe iz istog vremenskog perioda kao i spomenuta kostolačka kultura.
-Znači, negdje 3.950 godina prije Krista, što znači da je i abanos iz kojeg su izrađeni fosilizirani hrast, star oko 5.000 godina – istakao je Jelušić.
Jelušić je po struci profesor pedagogije, a izradom ovih predmeta bavi se iz čiste ljubavi prema umjetnosti, kulturi, kao i ljubavi prema svom zavičaju te kako bi predstavio kulturno i materijalno bogatstvo Posavine i BiH.
-Ovom izložbom želimo da pokažemo povijest naših prostora, dakle kako su na ovim prostorima živjeli naši preci. Autor izložbe Ivo Jelušić, tadašnje je posude koje su bile keramičke, oživotvorio u abanusu. Dakle, u jednom nama relativno nepoznatom, ali vrijednom materijalu od hrasta lužnjaka koji se nalazio pod zemljom ili u rijeci Savi. Našim će učenicima oživotvoriti jedan dio povijesti, a to je upravo ono što mi i želimo, odnosno odgojno-obrazovno djelovati na naše učenike – kazao je ravnatelj KŠC-a “Sveti Pavao“ Vlatko Rosić.
On se nada kako će ova izložba proširiti vidike kod učenika, da će im pomoći u odabru njihovog budućeg zanimanja te im pokazati “široki dijapazon mogućnosti u kojima se danas-sutra mogu ostvariti i kao odrasli ljudi“.
U sklopu izložbe, zeničkim đacima i nastavnicima prikazan je i dokumentarni film kojim je autor prikazao sve faze izrade predmeta koje je izložio.