Riječ je o uređajima koji funkcionišu slično kao policijski alkotestovi. Naime, vozači će morati puhati u cijev ako žele upaliti automobil.Ako su trijezni ili su konzumirali manju količinu alkohola, vozilo će se upaliti. Međutim, ukoliko je nivo alkohola veći od dopuštenih 0,5 promila, sistem će onemogućiti paljenje automobila.
Vlada talijanske premijerke Giorgie Meloni time želi smanjiti broj saobraćajnih nesreća uzrokovanih vožnjom pod utcajem alkohola, a novi zakon cilja na višestruke prestupnike.
Godišnje u Italiji u saobraćaju pogine oko 3.000 ljudi, a uzrok nesreća često je alkohol.
Iako je u Italiji dopušteno voziti s 0,5 promila alkohola u krvi, policijske kontrole nisu dovoljno česte, piše agencija dpa, prenosi HINA.
Vozači ulovljeni s 0,8 promila ili više biće primorani ugraditi takav uređaj u svoje vozilo na dvije godine otkad im se vrati vozačka dozvola. Trošak ya uređaj je oko 2.000 eura.
Oni ulovljeni s 1,5 ili više promila moraće koristiti “alko-lokot” duže od tri godine. Ako ih se ulovi u vožnji bez uređaja prijeti im kazna do 638 eura i ponovno oduzimanje vozačke dozvole.
Ugradnja uređaja obavljat će se samo u autorizovanim radionicama, ali postoje sumnje u to hoće li se moći ugraditi u sva vozila, jer je u Italiji petina njih starija od 20 godina.
Stručnjaci upozoravaju da je u takve automobile nemoguće ugraditi “alko-lokote”.
Nekoliko evropskih država posljednjih je godina isprobavalo i raspravljalo o takvim uređajima, ali ih nisu zakonski regulisali.
Kritičari ističu statistike koje pokazuju da se u zemljama s “alko-lokotima” broj nesreća povezanih s alkoholom nije značajno smanjio.