Prema pisanju Engadgeta, Državna odvjetnička komora Kalifornije otkrila je tako u ponedjeljak da je koristila umjetnu inteligenciju za dio pitanja na pravosudnom ispitu u veljači 2025. godine, što je izazvalo ogorčenje među fakultetskim osobljem i polaznicima ispita, prenosi Bug.hr.
Komora je objavila da je tvrtka ACS Ventures uz pomoć umjetne inteligencije kreirala 23 od ukupno 171 bodovanog pitanja s višestrukim izborom. (Kao što vidimo, „autsorsanje“ gdje nitko ne radi ono što bi trebao već plati nekome drugome da odradi to za njega.)
Dodatnih 48 pitanja preuzeto je s ispita za studente prve godine prava, dok je preostalih 100 pitanja razvila tvrtka Kaplan Exam Services.
Državna komora branila je svoje postupke, navodeći da su sva pitanja prošla pregled stručnih panela i stručnjaka prije ispita, a “pitanja razvijena uz pomoć umjetne inteligencije naknadno su pregledana od strane panela za validaciju sadržaja i stručnjaka za predmetnu materiju.”
Ovo otkriće naišlo je na kritike stručnjaka na fakultetima, a Odbor za ispitivanje odvjetnika je u svoju odbranu napomenuo da je Vrhovni sud Kalifornije potaknuo Državnu komoru da istraži “nove tehnologije, poput umjetne inteligencije” za poboljšanje testiranja.
Onda se oglasio i kalifornijski Vrhovni sud koji je izjavio da “nije znao da je umjetna inteligencija korištena” sve do saopćenja za javnost.
Izgleda je je AI ovdje kolateralna žrtva, jer je objava o korištenju umjetne inteligencije uslijedila tek nakon niza drugih problema s ispitom: izbacivanje s online platformi, kašnjenje prikaza, poruke o pogreškama te tipografske pogreške i zbunjujuća pitanja. Dakle, tipični „clusterfuck“ (tehnički IT termin – vidjeti ovdje…) s kojim pitanja koje je generirala umjetna inteligencija nema nikakve veze, ali kako se i ova našla u blizini, također je „fasovala“…
Šta će biti s rezultatima ispita još nije dogovoreno, a najčudnije u svemu je da neko smatra da je potrebno opravdavanje zbog korištenja računalnog alata za kreiranje ispita.