Uradili smo zahvate kod pet pacijenata, starosti od 13 do 38 godina, sa ekstenzivnim kompleksnim, dijelom mutilirajućim, malformacijama glave i vrata. Ranije su pacijenti kojima je neophodan tretman sklerozacije izmještani u referentne centre u inostranstvu, to odsad više neće biti slučaj. Izmještanje na liječenje izvan BiH, osim finansijskih izdataka, sa sobom nosi i dodatni stres, kako kod pacijenata tako i kod članova porodice. Stoga aktivno radimo na stručnom usavršavanju i edukacijama, u cilju širenja postojeće liste usluga, čime nastojimo u potpunosti prekinuti tu praksu – kazali su članovi tima.
Superviziju nad izvođenjem tretmana vršio je eminentni regionalni ekspert iz te oblasti dr. Danijel Cvetko iz Kliničke bolnice Dubrava (Hrvatska). U svrhu edukacije procedurama je prisustvovao i dr. Ilija Tadić, zaposlen u Zavodu za radiologiju (UKC RS-a).
– Svi pacijenti bili su hospitalizirani na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju, s obzirom da je za uspješan tretman i liječenje neophodan multidisciplinarni pristup. Zahvaljujemo kolegama Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju, predvođenih prof. dr Almirom Derviševićem, koji su pratili uspješno izvođenje procedura – istakli su iz Interventnog tima radiologa, navodi PRESS KCUS-a.