BiH

Interes javnosti je najbitniji razlog za potrebnu bolju komunikaciju pravosuđa i medija

Zajednička dodirna tačka pravosuđa i medija je interes javnosti, pa je to 'sveto pravilo' najbitniji razlog za potrebnu bolju komunikaciju između ova dva sektora - zaključeno je na regionalnoj konferenciji održanoj jučer i danas na Jahorini o temi "Zaštita slobode medija i jačanje pravosuđa na zapadnom Balkanu“.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Zaključke su na pres-konferenciji po završetku ovog regionalnog skupa predstavili predstavnici novinarskih udruženja iz tri države učesnice Udruženje/Udruga BH Novinari iz Bosne i Hercegovine, Nezavisni savez udruženja novinara Srbije te Udruženje novinara Sjeverne Makedonije.

Tokom konferencije, više diskutanata je kazalo da napadi na novinare i slučajevi ubistva, kao i prijetnje novinarima u online prostoru, iziskuju ozbiljan društveni odgovor jer u konačnici, medijski, kao i pravosudni poslenici, bave se poslom od javnog, društvenog interesa. Stoga pravosuđe i novinari, čija je zajednička dodirna tačka upravo navedena misija, treba da komuniciraju uz razumijevanje uzajamne relevantnosti.

Govoreći o odnosu medija i pravosuđa u njihovim sredinama, učesnici iz Federacije BiH su naveli da ima pozitivnih pomaka u više kantona u ovoj oblasti, dok su novinari iz Republike Srpske istaknuli da je saradnja pravosuđa i medija godinama u stagnaciji zbog zatvorenosti policije, tužilaštava i sudova za kontakte s medijskim poslenicima.

Stoga je generalno izražena zabrinutost zbog ovakvog odvijanja situacije u Republici Srpskoj gdje je nedavno usvojeno i zakonodavstvo kojim se kriminalizuje klevete.

Učesnici regionalne konferencije iz novinarskh udruženja su na pres-konferenciji kazali da taj zakon može destimulirajuće uticati na rad svih novinara ovog govornog područja jer administrativne granice ne znače ništa budući da se mediji u svim sredinama bave i ‘osjetljivim temama’.

Regionalnu konferenciju “Zaštita slobode medija i jačanje pravosuđa na zapadnom Balkanu“ organizirao je holandski Helsinški komitet uz podršku fondacije Free Press Unlimidet i navedenih novinarskih udruženja.

Učestvovalo je više od 80 predstavnika medijske i pravosudne zajednice iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije.

Navedena novinarska udruženja iz tri regionalne države uključena su i u realizaciju regionalnog projekta o zaštiti novinara odnosno medijskih sloboda.