Politika

Ilija Cvitanović, izaslanik u Domu naroda PS BiH za Bosnainfo: Podržavam Nikšića i Kraljevića, RS mora vratiti dug Viaduktu

Potpuno je realan scenarij da Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine da nastavi kako u ovom trenutku funkcionira, u blokadi, do narednih općih izbora u BiH 2026. godine, iako se ja osobno nadam da to neće biti tako nego da će Dom naroda PS BiH u punom kapacitetu funkcionirati i donositi zakone i odluke i sve ono što mu je zakon i ustavom dana zadaća, rekao je u intervjuu za Bosnainfo Ilija Cvitanović, izaslanik u Klubu hrvatskog naroda u Domu naroda PS BiH i predsjednik HDZ-a 1990.

FOTO:  HDZ 1990
FOTO: HDZ 1990

“Vrlo je teško procijeniti šta će se dešavati. Jer, ova politička kriza u Bosni i Hercegovini se u potpunosti implicira na rad naročito Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH obzirom na Poslovnik u Domu naroda, na koncipiranost i sastav Doma naroda. Ali, evo nadam se da će prevladati razum i da ćemo izaći iz ovoga jači i da ćemo raditi svoj posao”, poručio je Cvitanović.

Teško do prekompozicije vlasti u BiH

Govorio je i o tome ko je na potezu da deblokira rad Doma naroda PS BiH – Klub bošnjačkog naroda ili pak delegati SNSD-a u Klubu srpskog naroda.

“Apsolutno se svi moramo ponašati prema Ustavu Bosne i Hercegovine, prema zakonima. Institucije Bosne i Hercegovine moraju raditi svoj posao. Nitko ne bi trebao zloupotrebljavati mogućnost rušenja kvoruma niti blokade rada Doma naroda napuštanjem sjednica cijelih klubova naroda. Meni je drago da Klub hrvatskog naroda tu mogućnost ne koristi. Siguran sam da i neće koristiti već da će u duhu dogovora i kompromisa izići se iz ove situacije da ćemo imati na dnevnom redu sve ono što je kandidirano jer se o svemu treba raspravljati i ako postoji većina da donese te odluke potpuno demokratski sukladno Poslovniku da se donose odluke i da funkcionira Dom naroda PS BiH”. cijeni Cvitanović.

Iznio je i svoj stav o tome da li će uskoro uslijediti prekompozicija vlasti na nivou Bosne i Hercegovine kroz zamjenu kadrova SNSD-a, predstavnicima opozicije iz RS-a.

“Veoma je kompliciran ustroj, procedure. Način donošenja odluka je takav kakav je, on je zadan Ustavom BiH i zakonima. Teško je procijeniti da li će doći do prekompozicije vlasti na razini BiH. Po meni u nekom kratkom to nije realna opcija i ne vidim ni mogućnost, ni prostor da se dogodi prekompozicija vlasti obzirom na situaciju u Doomu naroda PSBiH”, ističe Cvitanović.

Izborni zakon najveći bosanskohercegovački strateški interes

Osvrnuo se i na navode i optužbe kako je uslov svih uslova usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH.

“Može se zvati i uvjetom. Ja ne bih rekao da je to uvjet. Što se mene tiče to bi bio uvjet davno prije deset ili petnaest godina. To na način da se prilikom formiranja vlasti u prvoj godini mandata riješi. U ovom trenutku to je stav, prije bih tako rekao. I taj stav mora biti na stolu. O njemu se mora razgovarati. Mislim da je ova kriza šansa za stabilizaciju odnosa i rješavanja svih najbitnijih političkih problema naročito u Federaciji BiH koji opterečuju odnose Hrvata i Bošnjaka. To posebno jer je Federacija BiH ključ stabilnosti Bosne i Hercegovine, a siguran sam da izmjenama Izbornog zakona BiH kao najvećim bosanskohercegovačkim strateškim interesom te odnose bi smo u potpunosti popravili i to bi bila jedna nova šansa za Bosnu i Hercegovinu”, istakao je Cvitanović.

Ističe kako institucije Bosne i Hercegovine ne smiju i ne mogu biti ugrožene zbog dugovanja iz RS-a.

“Ne bih u bilo kom obliku ovu situaciju podcjenjivao. To može biti ozbiljnije od svih drugih kriza, jer postoje još mnoge druge arbitraže koje mogu debelo i značajno utjecati na stabilnost Bosne i Hercegovine. Mislim da se radi o više od dvije milijarde KM arbitraža koje su u opticaju. Podržavam stav federalnog premijera Nermina Nikšića i dopremijera Tonija Kraljevića. Dug treba vratiti onaj ko ga je i napravio. Ako ga Bosna i Hercegovina, obzirom da u međunarodnom odnosu je Bosna i Hercegovina potpisnik, a nije entitet, mora platiti u ovom trenutku to mora biti utuživo i ta sredstva moraju doći iz entiteta RS”, stav je Cvbitanovića.

Institucije svjesno slabljene da ne bi mogle odgovoriti izazovima

Govorio je i o tome da li su zakazale institucije BiH s obzirom da je činjenica da uprkos potjernicama rukovodstvo RS-a, prvenstveno predsjednik RS-a Milorad Dodik i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić neometano prelaze državnu granicu, umjesto da su se pojavili pred pravosudnim organima BiH.

“Moramo čuvati institucije, jačati institucije BiH i podupirati institucije, a ne raditi politički utjecaj na rad institucija. Evidentno je da su godinama institucije u BiH možda i svjesno slabljene da ne bi u potpunosti mogle odgovoriti izazovima koji se mogu dogoditi u svakoj državi, a naročito u BiH. Podržavam rad institucija BiH i vjerujkem u njihovu procjenu sigurnosnih izazova za bilo kakvo postupanje u ovom trenutku prema Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, jer bi najgori scenarij bio bilo kakvo ugrožavanje stanja u BiH. Vjerujem da će institucije BiH raditi svoj posao i kad otklone sigurnosne rizike onda će svakoga koga treba privesti pravdi to i učiniti”, smatra Cvitanović.

Istakao je da je konačno vrijeme da se ljudima prestane prijetiti ratom i beznađem.

“Moramo zaustaviti priču o ratu i sukobima. Prošlo je trideset i nešto godina od rata. Politike koje nemaju šta ponuditi, koje su razočarale svoje birače proteklih dvadesetak i trideset godina dižu tenzije da bi zadržale svoje pozicije moći. Nema naroda. Nije to ni interes ni briga za narod. Moramo završiti ključna politička pitanja, okrenuti se ekonomiji i evropskom putu BiH da napokon živimo u normalnoj, uređenoj i zaposlenoj i transparentnoj državi za koju se nadam da se svi zalažu, iako djelima ne pokazuju. Deklarativno to svi podržavaju a kada dođe do sušitne onda su to potpuno različite politike i različiti interesi”, zaključio je Cvitanović.