IT

Ibrahim Efendić razvio nekoliko aplikacija, nisu puštene u upotrebu zbog nedostatka novca

Ibrahim Efendić iz Sarajeva, prije nekoliko dana je završio Elektrotehnički fakultet, a do sada je već razvio nekoliko aplikacija sa kolegama. Ovaj vrijedni mladić od jučer je i zaposlen kao System Developer.

FOTO: PRIVATNI ALBUM
FOTO: PRIVATNI ALBUM

Ljubav prema IT-u kod Ibrahima se javila jako rano, čak i prije upisa u srednju školu.

“Uvijek mi je bilo interesantno sve vezano za tehnologiju, a to interesovanje je postalo veće kada sam se upoznao sa osnovama C++ i HTML-a. u srednjoj školi. Ubrzo nakon toga sam znao da ću upisati Elektrotehnički fakultet, odsjek za Računarstvo i informatiku”, priča nam Efendić.

Nakon što je završio fakultet krenuo je na internship u kompaniju Skyline Communications.

“Dobio sam ponudu za posao, te sam počeo raditi jučer kao System Developer u ovoj kompaniji. Smatram da je i dalje velika potražnja na IT tržištu rada za ambicioznim, talentovanim mladim ljudima”, istakao je.

Aplikacije za mlade roditelje i ugostitelje

Koliko su mladi u BiH vrijedni govori i činjenica da je Ibrahim sa svojim kolegama razvio nekoliko interesantnih aplikacija. Neke od njih su eParent i Boba.

Ideja za aplikaciju eParent je nastala na Hackathonu: Bias Hacked na kojem je tema bila rješavanje problema predrasuda.

Pročitajte još

“Moja ekipa i ja došli smo na ideju da kreiramo aplikaciju koja razbija predrasude u domaćinstvu, odnosno u odgajanju djece. Aplikacija eParent također pomaže mladim roditeljima da se lakše organizuju u svakodnevnim aktivnostima sa djecom. Za odgovarajući uzrast djeteta, aplikacija predlaže odgovarajuće aktivnosti koje treba roditelj odraditi uz odgovarajuća uputstva”, pojasnio je za Akta.ba.

Nakon što su pobijedili na ovom Hackathonu, aplikaciju su prijavili na regionalno takmičenje, Balkathon. Nažalost, osvojili su drugo mjesto, te aplikacija nije puštena u upotrebu zbog nedostatka sredstava.

Aplikaciju Boba izradio je sa kolegama Benjaminom Hodžićem i Adnanom Avdić.

“Aplikacija predstavlja centralizovani loyalty program za ugostiteljske objekte, ali planiramo proširiti i na ostale biznise kojima je bitno da imaju rekurentne kupce”, kazao je.

Ideja je zasnovana na skupljanju “boba”, odnosno poena koje lokal dodjeljuje korisniku prilikom dolaska ili kupovine proizvoda.

“Kada korisnik skupi određeni broj poena za taj lokal, može ih iskoristiti da dobije neku od pogodnosti koje taj lokal nudi”, pojasnio je.

Uspjeli su da odrade tehnički dio i završe aplikacije, ali sada im je potrebna finansijska podrška za marketing kako bi mogli adekvatno plasirati proizvode korisnicima.

Pitali smo ga planirali li ostati u BiH ili kao većina mladih IT-evaca budućnost vidi negdje drugo.

“Planiram ostati u BiH, jer mislim da ovdje postoji jako puno prilika za uspjeh za mlade ljude koji su spremni da ulože dovoljno truda i vremena”, poručio je Ibrahim.