Na najnovijoj Facebook stranici, koja nosi naziv „Pridružite nam se u spašavanju Sofije Marin“, tvrdi se da se prikupljaju sredstva za djevojčicu Sofiju Marin koja navodno boluje od rijetkog oblika raka, neuroblastoma. Stranica prikazuje emotivne poruke o njezinim snovima da postane doktorica i pomogne drugima, kako bi se izazvao emotivni odaziv.
Prema objavljenim informacijama, prevaranti tvrde da su već prikupili preko 80.000 eura, s ciljem prikupljanja ukupno 597.743 eura. Imena donatora su prikazana kao da dolaze iz Hrvatske, BiH, Srbije i drugih zemalja, no nije moguće potvrditi jesu li donacije stvarne ili lažne.
Ova kampanja nije nova; ista stranica ranije se koristila za lažno prikupljanje sredstava pod nazivom “Alex – Uvijek Jak”, koristeći ukradene fotografije dječaka koji je bolovao od tumora i preminuo. Istraživanjem se otkrilo da je navodna humanitarna udruga registrirana u New Yorku, no na navedenoj adresi nalazi se obična stambena zgrada, a na upite za potvrdu zakonitosti nisu odgovorili.
Stručnjaci upozoravaju da prevaranti često koriste fotografije bolesne djece iz stvarnih kampanja i prilagođavaju ih kako bi izgledale vjerodostojno. Pavel Andrejev, osnivač bugarske platforme za prikupljanje donacija PavelAndreev.BG, upozorava građane da sredstva prikupljena na ovakvim lažnim kampanjama ne dolaze do porodica bolesne djece, te da su stvarne kampanje uvijek službeno verificirane.
Prilikom doniranja, uvijek je najbolje: Provjeriti da li kampanja ima službenu web stranicu ili podršku priznatih humanitarnih organizacija.
Izbjegavati donacije putem neslužbenih kanala kao što su neregistrirane stranice i sumnjivi profili na društvenim mrežama.
Provjeriti povratne informacije i kontaktirati organizacije koje su navedene kao sponzori kako bi potvrdili autentičnost kampanje.
Uz sve veću prisutnost lažnih kampanja, građani bi trebali biti oprezni i pažljivo provjeravati sve informacije prije nego što doniraju novac, kako bi spriječili da sredstva završe u pogrešnim rukama.