Tvrde da su zakoni doneseni bez kvalitetne javne rasprave i da ugrožavaju ustavna prava malih iznajmljivača.
Predsjednik udruženja Vedran Tomić i dopredsjednica Hana Matić ističu da novi propisi pod krinkom priuštivog stanovanja štete malim iznajmljivačima, posebno onima koji iznajmljuju stanove u stambenim zgradama, a koji čine manje od 1 posto ukupnog stambenog fonda.
Sporne odredbe uključuju:
– porez na nekretnine koji, prema udruženju, nepravedno zahvaća samo stanove za kratkoročni najam i nije utemeljen na stvarnoj gospodarskoj snazi vlasnika,
– obvezu dobivanja suglasnosti 60 posto suvlasnika za kratkoročni najam u zgradi, što smatraju zadiranjem u vlasnička prava,
– uslov prebivališta za status domaćina, kojim se iznajmljivače bez prebivališta u istoj županiji ili zgradi isključuje iz tog statusa.
Udruženje upozorava da zakonske izmjene ugrožavaju egzistenciju mnogih građana, posebno na otocima, te kritikuju “pogodovanje stranom kapitalu”. Osnovana krajem januara, SMOi broji više od hiljadu članova i planira nove sastanke s Ministarstvom turizma i sporta (MINTS), od kojeg traže dijalog.
Iz MINTS-a odgovaraju da je cilj zakona uspostava održive strukture smještaja i zaštita tradicionalnog obiteljskog turizma. Ističu da je Hrvatska rekorder po udjelu privatnog smještaja te da se kratkoročni najam u višestambenim zgradama mora odvijati uz suglasnost suvlasnika. Odbacuju tvrdnje o zabrani i poručuju da izmjene idu u korist lokalnih zajednica i stanovništva.
U SMOi-ju se nadaju da će Ustavni sud, iako nije dužan odlučivati po njihovom zahtjevu, reagirati kroz sličan prijedlog koji je podnio SDP. Odluku očekuju u roku od godinu dana.