Kampanja “Pruži sigurnost, postani hranitelj” apeluje na funkcionalne porodice da pruže siguran dom i podršku djeci u potrebi.
Lejla Mazalica iz Sarajeva jedna je od hranitelja koja je svojim primjerom pokazala što znači pružiti dom djetetu. Iako je prvobitno razmišljala o usvajanju, život ju je usmjerio ka hraniteljstvu: “Oduvijek mi je želja bila da usvojim dijete… ali prilike su bile takve da je sad jedna djevojčica kod mene u hraniteljstvu.”
Lejla naglašava da hraniteljstvo ne doživljava kao obavezu već kao čin ljubavi: “Od prvog dana nisam to doživljavala kao obavezu… Kada radite stvari s ljubavlju, one dolaze same od sebe.”
Ipak, hraniteljstvo ima i drugu stranu priče. Stručnjaci iz Centra za socijalni rad navode da su razlozi za izmještanje djece često posljedica nasilja, zanemarivanja ili zlostavljanja u biološkim porodicama. Psihologinja Mirela Šehović objašnjava: “Boravak u hraniteljskim porodicama završava sticanjem uslova za povratak u biološku porodicu ili dok se ne steknu pretpostavke za usvojenje.”
Međutim, povratak djece iz funkcionalnih hraniteljskih porodica u disfunkcionalne biološke porodice izaziva kritike. Jedan takav slučaj uključuje djevojčicu koja je vraćena u biološku porodicu uprkos ozbiljnim prijavama protiv oca. Sociolog Vladimir Vasić ističe: “Roditelji koji ne ispunjavaju svoje uloge, samo biološki roditelji, nisu dovoljno. Bolje je za društvo i za pojedinca da djeca budu u funkcionalnim hraniteljskim porodicama koje im pružaju ljubav i pažnju.”
Kampanja “Pruži sigurnost, postani hranitelj” nastoji motivisati porodice da se uključe i obezbijede siguran dom za djecu koja to trebaju. Iako hraniteljstvo donosi izazove, ono pruža nadu za bolji i sigurniji život djece u potrebi. (BHRT)