“Potvrđujemo naše pridržavanje onoga što je dogovoreno nakon prijedloga koji je podržao predsjednik Biden krajem maja i Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 2735“, rekao je Khalil al-Hayya, član Političkog biroa Hamasa.
Al-Hayya je u video snimku objavljenom na Telegramu rekao da svaki sporazum mora uključivati sveobuhvatno zaustavljanje agresije na palestinski narod, potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Pojasa Gaze, uključujući Filadelfijski koridor, pravo raseljenih ljudi na povratak, pomoć za palestinski narod i rekonstrukciju onoga što je izraelska okupacija uništila. Dodao je da bi to dovelo i do ozbiljnog i istinskog sporazuma o razmjeni talaca.
“Ne trebaju nam novi prijedlozi, a bilo koji prijedlozi bilo koje strane bi se u osnovi trebali fokusirati na primoravanje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegove fašističke vlade da provedu ono što je prethodno dogovoreno, a ne da se vraćaju na početak ili vrte u istom začaranom krugu koji Netanyahu želi. Ako američka administracija i predsjednik Biden istinski žele postići prekid vatre i postići dogovor o razmjeni talaca, moraju napustiti svoju slijepu pristrasnost prema izraelskoj okupaciji, izvršiti stvarni pritisak na Netanyahua i njegovu vladu i prisiliti ih da se pridržavaju onoga što je ranije dogovoreno“, rekao je Al-Hayya.
Al-Hayya je također kazao da je Hamas započeo kontakte sa posrednicima i nekoliko regionalnih i međunarodnih aktera kako bi razjasnio svoju poziciju i status pregovora.
Američki predsjednik Biden je u maju objavio da je Izrael predstavio trofazni sporazum za okončanje neprijateljstva u Gazi i oslobađanje talaca. Plan uključuje prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika i rekonstrukciju Gaze.
Netanyahu insistira na održavanju vojnog prisustva duž Filadelfijskog koridora, tvrdeći da je koridor “put spasa“ za ponovno naoružavanje Hamasa.
Egipat odbacuje bilo kakvo izraelsko vojno prisustvo na koridoru i osudio je Netanyahuove tvrdnje o krijumčarenju oružja u Gazu preko egipatske teritorije.
Mjesecima, SAD, Katar i Egipat pokušavaju postići sporazum između Izraela i Hamasa kako bi osigurali razmjenu zarobljenika i prekid vatre i omogućili da humanitarna pomoć uđe u Gazu. Ali posrednički napori su zaustavljeni zbog Netanyahuovog odbijanja da ispuni Hamasove zahtjeve da zaustavi rat.
Uprakos UN-ovoj rezoluciji koja poziva na prekid vatre, Izrael od 7. oktobra prošle godine izvodi kontinuirane napade na Pojas Gaze u kojim je do sada ubijeno blizu 40.900 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a blizu 94.400 je povrijeđeno.
Kontinuirana blokada enklave dovela je do ozbiljne nestašice hrane, čiste vode i lijekova, ostavljajući veći dio regije u ruševinama.
Izrael se suočava sa optužbama za genocid zbog svojih akcija u Gazi pred Međunarodnim sudom pravde.