Zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović u izjavi dostavljenoj medijima podsjeća da je tvaj spor nastao nakon što je Republika Srpska dala koncesiju na vodama Vrbasa preduzeću ”Viaduct d.o.o. Portorož” za izgradnju i korištenje mini hidroelektrane.
Dana 1. juna 2017. godine, tadašnja predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović potpisala je Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu ”Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Aankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene Bosne i Hercegovine” pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu.
Uprkos jasnim odredbama potpisanog Sporazuma, Republika Srpska do danas nije izvršila obaveze preuzete 2017. godine, što dovodi do ozbiljnih finansijskih problema na nivou države.
Vijeće ministara BiH je u više navrata pozvalo RS da izvrši plaćanje, ali nijedan od ovih zaključaka nije usvojen. Na sjednici održanoj 28. maja 2024. godine, prijedlog da se RS obaveže na hitno izvršenje arbitražne odluke nije prošao glasanje, što je dodatno usložnilo situaciju – naglašava Hasanović te dodaje kako smatra pogrešnim pokušaje pljenidbe imovine državnih institucija, poput Centralne banke BiH u Mostaru, čemu “smo svjedočili prije samo nekoliko dana, s ciljem naplate dugovanja nastalih djelovanjem entiteta Republika Srpska”.
Pozvao je institucije Republike Srpske da preuzmu odgovornost i izvrše svoje obaveze prema potpisanom sporazumu, kako bi se spriječila dalja šteta po budžet, ali i ugled Bosne i Hercegovine.
– Također, apelujem na nadležne pravosudne institucije da zaštite imovinu državnih institucija od nepravedne pljenidbe i osiguraju poštivanje zakona i preuzetih obaveza – kazao je zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović i naveo da se ne smije dozvoliti da zbog neodgovornosti jednog entiteta cijela država i njene institucije trpe posljedice.
Pravni tim Viaduct d.o.o. Portorož pokrenuo je postupak prinudne naplate protiv BiH u Luksemburgu, gdje su sudski izvršioci već poduzeli prve korake u vezi s izvršenjem presude.
Na sjednici održanoj 4. marta 2025. godine, Vijeće ministara BiH je donijelo Zaključak o angažmanu advokatske kancelarije u Luksemburgu, koja će zastupati interese BiH u izvršnom postupku. Također, formiran je pregovarački tim zadužen za vođenje razgovora sa punomoćnicima tužitelja u roku od 15 dana.
Tim čine tri člana uime institucija Bosne i Hercegovine, a očekuje se da i RS imenuje svog predstavnika, kako bi se konačno riješilo pitanje plaćanja ovog duga.
Zamjenik ministra finansija i trezora BiH ističe kako je jasno da organi Bosne i Hercegovine nisu ni na koji način učestvovali u potpisivanju i realizaciji ugovora o koncesiji na vodama Vrbasa, dok je Sporazum iz 2017. godine, koji je potpisala tadašnja premijerka Željka Cvijanović, nedvosmisleno precizirao da će RS snositi sve finansijske posljedice arbitraže.
Zbog nepostupanja po tom sporazumu, dug BiH raste iz dana u dan, a samo na ime kamata dnevno se obračunava 9.000 eura.