Već duže vrijeme polemizira se što zapravo donosi nacrt Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću. Stručnjaci ukazuju kako postoje brojne manjkavosti koje mogu biti predmet zlouporabe ili pogrešnih praksi. Predsjednik VSTV-a kaže kako Europska unija očekuje da se zakon usvoji do kraja ove godine.
O samom usvajanju Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija kaže da je u septembru, tokom boravka u Briselu, razgovarao sa strukturama Evropske komisije, koje su mu rekle kako će tražiti od izvršne i zakonodavne vlasti u BiH da se zakon usvoji do kraja ove godine. Ponovio je svoj stav da je postupak izrade nacrta zakona nedovoljno transparentan.
– Ja već dugo govorim da ovaj postupak nije dovoljno transparentan, već negdje tamo u proljeće ja sam to shvatio, pozvao sam vijeće da se maksimalno mobilišemo, da radimo mi na svom draftu zakona, da moramo imati gotova rješenja i sutra kad dobijemo neki draft od obrađivača Ministarstva pravde ili u konačnici predlagača Vijeća ministara, da možemo promptno reagovati”, kaže predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija.
Transparency International ponovo ukazuje na nedostatke i odredbe koje mogu biti predmet zloupotrebe ili pogrešnih praksi.
“Ono što je bitno da nisu ovim novim Zakonom, ukoliko zaista bude usvojen u ovoj formi, da nisu dovoljno precizirane odredbe o kriterijima za izbor članova vijeća, da nije dovoljno preciziran proces imenovanja sudija i tužilaca, također da se nije dovoljno radilo na sprečavanju sukoba interesa, odnosno da ove odredbe nisu dovoljno precizne, a također ono što je boljka i prethodnog zakona i izmjene i dopune zakona jeste provjera imovine svih nosilaca pravosudnih funkcija”, pojašnjava Damjan Ožegović iz Transparensi Internešnela BiH.
O svemu se na društvenoj mreži Iks oglasio i Davor Bunoza, ministar pravde BiH. Između ostalog, rekao je:
“Raspravljati o ”netransparentnosti” u fazi radnog materijala koji je upravo Ministarstvo pravde BiH dostavilo ”svima”, samo po sebi je kontradiktorno. Tvrdnje da je Ministarstvo pravde BiH ”nekog isključilo” u izradi ovog zakona, također je neosnovano”.
Činjenica je da Evropska unija od naše zemlje čeka konkretne rezultate i usvajanje prioritetnih zakona, među kojima je i zakon o VSTV-u. Jasan zadatak je postavljen pred Bosnu i Hercegovinu. Pitanje je hoće li Zakon biti usvojen do kraja ove godine?