BiH

Grupa za nestale osobe sutra prezentira rezultate i planove u traženju nestalih

Grupa za nestale osobe (GNO) predstavnika zemalja regije 16. maja će u Sarajevu održati sastanak s ciljem da ukaže na važnost rada u okviru saradnje i dosadašnjih rezultata ostvarenih kroz regionalnu saradnju, te prezentira planove za rješavanje pitanja preostalog broja nestalih osoba u regiji.

FOTO: FACEBOOK/INSTITUT ZA NESTALE OSOBE/LICA BOSNE I HERCEGOVINE
FOTO: FACEBOOK/INSTITUT ZA NESTALE OSOBE/LICA BOSNE I HERCEGOVINE

Grupa za nestale osobe uspostavljena je na Samitu Berlinskog procesa u Londonu, kao grupa institucija nadležnih za rješavanje pitanja nestalih osoba u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.

Kako navode, usljed sukoba u bivšoj Jugoslaviji nestalo je 40.000 osoba. Do danas je kroz udruženi i kontinuirani rad vlasti i podršku Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) te opsežno i aktivno učešće porodica nestalih osoba pronađeno 75 posto osoba od tog broja.

Pročitajte još

U julu 2018. godine su na Samitu Berlinskog procesa u Londonu predsjednici vlada BiH, Kosova, Crne Gore, Srbije, Albanije, Hrvatske, Njemačke, UK, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske potpisali zajedničku deklaraciju gdje su ponovili posvećenost regionalnim naporima u traženju osoba koje se još uvijek vode kao nestale u sukobima u bivšoj Jugoslaviji.

Nakon toga su u novembru 2018. godine u sjedištu ICMP-a u Hagu predstavnici domaćih institucija koje su nadležne za traženje nestalih osoba u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji potpisali Okvirni plan u kojem su navedeni koraci za formalizaciju njihove multilateralne saradnje i povećanje učinkovitosti u traženju nestalih osoba u cijeloj regiji.

U zajedničkom Okvirnom planu su navedene ključne oblasti saradnje, uključujući i uspostavljanje GNO i angažman porodica nestalih osoba u provođenju Plana.

Grupu za nestale osobe čine istaknuti predstavnici institucija iz regije koje su nadležne za rješavanje pitanja nestalih osoba. Ima ulogu u nadzoru nad aktivnostima unutar Okvirnog plana koji je potpisan u novembru 2018. godine u sjedištu ICMP-a u Hagu u Nizozemskoj. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Vlada Savezne Republike Njemačke finansiraju provedbu Okvirnog plana.