Takav postupak izaziva bijes i ogorčenje građana ne samo Bosne i Hercegovine, nego i onih iz Srbije koji su se sa kućnim ljubimcima preko Ivanice eventualno zaputili prema Dubrovačkom primorju.
Tako se umjesto dvadesetak kilometara udaljenih mjesta na Dubrovačkom primorju od graničnog prijelaza sa Bosnom i Hercegovinom do istih mora kružiti čak nevjerovatnih stotinjak kilometara i to preko Crne Gore.
Svilaj i Srmica na popisu, ali ne i Gornji Brgat (Ivanica)
Naime, da bi ste došli u Dubrovnik iz Trebinja se morate zaputiti preko Herceg Novog.
Posebni problemi se stvaraju u ljetnoj sezoni, koja je pred nama, kada se u kolonama za prelazak granice na Ivanici ionako čeka po više sati.
“Upravo je na inicijativu i prijedlog Carinske uprave u postupku donošenje novog Pravilnika o određivanju ulaznih točaka za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca, kojim su u odnosu na postojeći Pravilnik (Narodne novine br. 53/2023), dodane nove ulazne točke za unošenje u RH kućnih ljubimaca iz trećih zemalja, poput graničnih prijelaza Svilaj i Strmica, no međutim granični prijelaz Gornji Brgat NE nalazi se među njima i trenutno nije u planu da u budućnosti bude na tom popisu”, naveli su za Bosnainfo iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Repuublike Hrvatske.

Dakle, ni ove tursističke sezone građani Bosne i Hercegovine, ali i svi oni koji imaju namjeru do Dubrovnika sa kućnim ljubimcima morat će zaobilaziti Ivanicu, odnosno Gornji Brgat.
“Člankom 5. Pravilnika o određivanju ulaznih točaka za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca (Narodne novine br. 53/2023), propisano je da je nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca u Republiku Hrvatsku iz trećih zemalja dozvoljeno samo preko graničnih prijelaza određenim za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca. Popis graničnih prijelaza na kojima je dozvoljen unos kućnih ljubimaca u RH možete naći na poveznici: http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=1170.
Dokumentacijski i identifikacijski pregled pri nekomercijalnom kretanju kućnih ljubimaca obavljaju carinski službenici na graničnim prijelazima. Uvrštavanje graničnih prijelaza na navedeni popis je u neposrednoj svezi s mogućnostima osiguravanja ljudskih i materijalnih resursa za provedbu kontrola i postupanja u slučajevima nesukladnosti s jedne strane te učestalosti nekomercijalnog prometa kućnih ljubimaca s druge strane koji opravdavaju ulaganje u te resurse”, pojašnjavaju za Bosnainfo iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske.

Ovjere u općinama, certifikati i opet uslovi
Inače, građani Bosne i Hercegovine čiji kućni ljubimci imaju Pasoš za kućne ljubimce Bosne i Hercegovine suočavaju se sa velikim problemima generalno prilikom ulaska u Evropsku uniju jer pored tog dokumenta u kojem se evidentira vakcinacija protiv bjesnila, koja je ujedno glavni preduslov, moraju posjedovati certifikat koje izdaje Kancelarija za veterinarstvo BiH Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
A, da bi se dobio taj certifikat koji košta u prosjeku oko 70 KM, nužno je u nadležnoj općini mjesta prebivališta prethodno ovjeriti čak četiri dokumenta uz peti koji je zahtjev, a koji se dobiju od veterinarske stanice kod koje je kućni ljubimac evidentiran što je dodatni trošak od oko 20-tak maraka. Na certifikat se čeka u prosjeku oko pet, a u jeku sezone čak i do deset pa i više dana.
I, onda čak i kada posjedujete svu dokumentaciju niste u mogućnosti da pređete bilo koji granični prijelaz i uđete u Hrvatsku, odnosno Evropsku uniju.