Kako piše Politico, američki okružni sudac Royce Lamberth rekao je da je žurba administracije da raspusti Glas Amerike (VOA) i srodne novinske organizacije koje financira Američka agencija za globalne medije (USAGM) rezultirala suspenzijom stotina novinara i zaposlenika. To je dovelo neke inostrane dopisnike u opasnost da budu deportirani u svoje matične zemlje, istaknuo je sudac. A Lamberth je rekao da je ušutkavanje Glasa Amerike po prvi put u 80 godina – također lišilo stotine miliona slušatelja pouzdanog izvora vijesti u dijelovima svijeta koji nemaju slobodne medije.
Lamberth je rekao i da administracija nije ponudila praktički nikakvo opravdanje za drakonske rezove, sugerirajući da radi na usklađivanju s izvršnom uredbom predsjednika Donalda Trumpa od 14. marta kojom se zahtijeva značajno smanjenje agencije. Ipak, rezovi su bili toliko duboki, rekao je Lamberth, da su vjerovatno prekršili čak i Trumpovu zapovijed da programi nastave funkcionirati uz zakonski propisan minimalni nivo usluge.
“Poduzeli su trenutnu i drastičnu akciju kako bi srezali USAGM, bez razmatranja njegovih statutarno ili ustavno potrebnih funkcija kako se zahtijeva jasnim jezikom [izvršne naredbe], i bez obzira na štetu nanesenu zaposlenicima, izvođačima, novinarima i medijskim potrošačima diljem svijeta”, rekao je Lamberth. “Teško je zamisliti izravniji prikaz proizvoljnih i hirovitih postupaka od postupaka ovdje optuženih”.
Sudac, kojeg je imenovao Reagan, naredio je Trumpovoj administraciji da odmah vrati sve zaposlenike i ugovorne strane na svoje informativne programe i odmrzne dotoke financiranja za druge pridružene mreže poput Radio Free Asia i Middle East Broadcasting Networks. Također je naredio dužnosnicima da obnove program Glasa Amerike kako bi ispunili zakonski mandat da “služi kao dosljedno pouzdan i autoritativan izvor vijesti”.
Glasnogovornik USAGM-a nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Presuda je posljednji pravni udarac naporima administracije da dramatično preinači federalnu birokraciju, a usmjerena je izravno na jednu od najvidljivijih i nadaleko poznatih nekretnina američke vlade diljem svijeta. Drugi suci uhvatili su se u koštac s tužbama usmjerenim na ukidanje vladinih agencija, poput Ureda za financijsku zaštitu potrošača i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), izazivajući strah da ih administracija izgleda pokušava trajno izbrisati prije nego što sudovi mogu djelovati.
Lamberth je primio k znanju tu zabrinutost, napomenuvši da bi nekoliko uglednih novinskih službi USAGM-a već nestalo da se sudovi nisu uključili više puta.
Trump i njegovi saveznici osudili su Glas Amerike kao bastion ideologije “krajnje ljevice” i sugerirali da ne služi interesima američke vlade.
Lamberth je u svojoj presudi naveo da se sveobuhvatni napor da se razbije Glas Amerike djelomično temelji na tim stavovima, uprkos tvrdnjama da administracija nije ciljala na govor zaštićen Prvim amandmanom.
“Glas Amerike djeluje u skladu sa statutarnim mandatom i uz stalna izdvajanja iz Kongresa više od osamdeset godina, i na taj način je kultivirao publiku od 425 miliona slušatelja koji se oslanjaju na rezultate Glasa Amerike – posebno u dijelovima svijeta gdje slobodni mediji inače nisu dostupni”, napisao je Lamberth. “Mreže su doprinijele međunarodnom emitiranju u SAD-u oslanjajući se gotovo isključivo na svoja godišnja izdvajanja iz Kongresa, koja su bila neprekinuta decenijama prije 15. marta 2025. Nema znakova da su optuženici uzeli u obzir te dugotrajne interese oslanjanja prije poduzimanja sveobuhvatnih radnji o kojima se ovdje radi”.