Svijet

Gdje je najbolje uložiti u nekretnine?

Najbolje zemlje za ulaganje u nekretnine u Evropi 2025. godine nalaze se u centralnoj i istočnoj Evropi, a Moldavija je na prvom mjestu, pokazuje novi izvještaj britanske osiguravajuće kompanije William Russell.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK
Ilustracija

Ova zemlja ostvarila je najviši ukupni skor u analizi koja je uzimala u obzir faktore kao što su porez na imovinu, porez na prihod od zakupa i bruto prinos od iznajmljivanja.

U ranijem istraživanju koje je sprovela kompanija “1st Move International”, Litvanija je bila najbolji izbor za investitore, a u novom izvještaju zauzima drugo mjesto, odmah iza Moldavije, dok je Sjeverna Makedonija na trećem mjestu.

Moldavija se ističe zahvaljujući glavnom gradu Kišinjevu koji bilježi snažan razvoj infrastrukture, ugostiteljskog i poslovnog sektora.

Uz to, turizam je u porastu, posebno zahvaljujući vinskoj industriji i bogatom kulturnom nasljeđu, što otvara mogućnosti za kratkoročni zakup, prenosi Euronews.

Litvanija, kao članica EU, privlačna je za strane investitore jer nema ograničenja za strance pri kupovini nekretnina.

Prema Eurostatu, cijene nekretnina su porasle za gotovo 10 odsto u posljednjem kvartalu 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine, a trend rasta se očekuje i dalje.

Rente su značajno porasle, više od 170 procenata u odnosu na 2015. godinu.

Prema izvještaju, Litvanija nudi bruto godišnji prinos od oko 6,39 odsto, uz maksimalne troškove kupovine od 4,10 odsto. Umjerena stopa rasta cijena čini je stabilnom i isplativom destinacijom za investiranje.

Na trećem mjestu nalazi se Sjeverna Makedonija, koja je kandidat za članstvo u EU. Zemlja ima niske poreze, jednostavan postupak kupovine nekretnina, kao i vladine podsticaje za strane investitore.

Bruto prinos iznosi oko 6,47 odsto godišnje, što ukazuje na visok povrat u odnosu na vrijednost imovine.

Prema istraživanju, Srbija, Irska i Letonija takođe nude vrlo dobre stope prinosa, sa bruto godišnjim iznosima višim od sedam odsto.

Zemlje sa visokim bruto prinosima i relativno niskim porezima na prihod od zakupa uključuju Andoru, Crnu Goru i Bugarsku.

Italija, iako ima nešto višu poresku stopu (21 odsto), ostvaruje treći najviši povrat na izdavanje nekretnina zahvaljujući visokim bruto prinosima od 7,56 odsto, što može biti atraktivno za investitore sa specifičnim ciljevima.

Španija je već dugo jedna od najprivlačnijih destinacija za ulaganje u nekretnine u Evropi. Zahvaljujući snažnom turizmu, stabilnom tržištu nekretnina i zakonima pogodnim za investitore, zemlja i dalje privlači kupce zainteresovane za vikendice, stanove za izdavanje i dugoročna ulaganja.

Posebno se ističe Alikante, zbog povoljnijih cijena u poređenju sa drugim primorskim gradovima, visoke popunjenosti iznajmljenih nekretnina, razvijene lokalne ekonomije i infrastrukture, kao i mediteranskog stila života i klime.

Cijene nekretnina u Velikoj Britaniji pale su, ali se očekuje oporavak tržišta tokom ljeta. Prema najnovijem indeksu koji je objavila banka Nationwide, prosječna vrijednost nekretnina u aprilu 2025. pala je za 0,6 odsto na mjesečnom nivou, dok je na godišnjem nivou rast usporio na 3,4 odsto, u poređenju sa 3,9 odsto u martu.

Prosječna cijena nekretnine sada iznosi 270.752 funti. Iako su cijene trenutno u blagom padu, prognozira se da će tržište nekretnina oživjeti tokom ljeta, kada se očekuje stabilizacija nakon prilagođavanja novim poreskim uslovima, prenosi Guardian.

Šta je sa Azijom?

Cijene novih stanova u Kini stabilizovale su se u martu, nakon blagih mjesečnih padova u prethodnim mjesecima, što ukazuje na prve znakove oporavka u sektoru nekretnina, iako potražnja ostaje slaba zbog dubokih dugova koji opterećuju tržište.

U februaru su cijene novih stanova pale za 0,1 odsto u odnosu na januar, dok su u martu ostale nepromijenjene, pokazuju proračuni agencije Reuters na osnovu podataka Nacionalnog biroa za statistiku Kine (NBS).

Na godišnjem nivou pad cijena iznosi 4,5 odsto, što je blago poboljšanje u poređenju sa februarskim padom od 4,8 procenata.

Iako sektor nekretnina više ne nosi četvrtinu kineske privrede kao što je to bio slučaj 2021. godine, svaki znak stabilizacije cijena donosi olakšanje domaćim vlastima, koje se suočavaju sa dodatnim pritiscima zbog rasta američkih carina.

Istraživanje je pokazalo da su se investicije u komercijalne nekretnine u Azijsko-pacifičkom regionu povećale.

Prema podacima kompanije JLL (Jones Lang LaSalle), globalne kompanije za komercijalne nekretnine, investicije u Azijsko-pacifičkom regionu porasle su za 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na 36,3 milijarde dolara u prvom kvartalu ove godine.

Region je održao svoj šesti uzastopni kvartal rasta uprkos prijetnjama carinama, a investicije su porasle u svim sektorima osim u sektoru logistike.

Korejsko tržište je poraslo za 58 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na 6,8 milijardi dolara u transakcijama, što ga rangira na drugo mjesto u Azijsko-pacifičkom regionu posle Japana (13,7 milijardi dolara).

U Americi se prodalo manje kuća

Prodaja postojećih kuća u SAD pala je više nego što se očekivalo u martu, opterećena višim troškovima zaduživanja, a dalja slabost je vjerovatna jer rastuća zabrinutost zbog ekonomskog usporavanja zbog carina smanjuje potražnju.

Prodaja kuća pala je u martu za 5,9 odsto na sezonski prilagođenu godišnju stopu od 4,02 miliona jedinica, saopštilo je ove sedmice Nacionalno udruženje agenata za nekretnine.

Ekonomisti su predvidjeli pad preprodaje kuća na 4,13 miliona jedinica. Prodaja je pala za 2,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine u martu, piše biznis.rs.