Sarajevo

Uk i Topčagić razgovarali o jačanju veza dijaspore u Velikoj Britaniji s BiH

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk posjetio je danas ambasadora Bosne i Hercegovine u Ujedinjenom Kraljevstvu Osmana Topčagića, s kojim je razgovarao o konkretnim koracima za povezivanje Ambasade, Ureda za dijasporu Vlade Kantona Sarajevo i ljudi koji žive i rade u Britaniji.

FOTO: SLUŽBA ZA PROTOKOL I PRES KS
FOTO: SLUŽBA ZA PROTOKOL I PRES KS

Saglasni su da postoji značajan prostor i veliki potencijal za jačanje veza te realizaciju zajedničkih projekata koji mogu doprinijeti boljoj i sadržajnijoj povezanosti naših sugrađana u inostranstvu s domovinom.

Tokom sastanka, premijer Uk ambasadoru je predstavio kapacitete Ureda za dijasporu i konkretne mehanizme saradnje s građanima u svijetu. Iznio je i program „Poticaj direktnih stranih ulaganja – Podrška za osnivanje pravnog lica čiji je osnivač strani ulagač“, koji se provodi kroz Ministarstvo privrede i predstavlja značajnu priliku za privlačenje investicija iz dijaspore.

Posebno je razgovarano o programu „Upošljavanje diplomiranih stručnjaka i naučnika povratnika u Bosnu i Hercegovinu na Univerzitetu u Sarajevu“, koji će Vlada Kantona Sarajevo realizirati u saradnji s Univerzitetom.

Riječ je o važnom koraku ka povezivanju znanja, iskustva i stručnosti naših ljudi iz dijaspore s razvojnim potrebama Bosne i Hercegovine čime se otvaraju nove mogućnosti za povratak i angažman visokoobrazovanih kadrova.

Zaključeno je da je obostrana spremnost na djelu te da zajedno mogu stvarati nove prilike, kako za naše ljude u Ujedinjenom Kraljevstvu, tako i za čitavu dijasporu, s jasnim ciljem: jačanje njihovih veza s domovinom i konkretan doprinos njenom razvoju, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.