Kad država odluči da ti dodatno oteža život dobrodošao u realnost freelancera u Bosni i Hercegovini, navode iz Freelancing.ba zajednice.
Novi nacrt zakona o fiskalizaciji u Federaciji BiH, koji predviđa obavezu fiskalizacije za fizička lica koja godišnje ostvare prihod veći od 5.000 KM, izazvao je burnu reakciju među freelancerima i digitalnim radnicima. Poruka države je jasna: “Čestitamo, sada podliježete fiskalizaciji!” Apsurd? Da. Realnost? Još više.
Ova mjera, koju je Ministarstvo finansija FBiH uvrstilo u nacrt novog zakona, naišla je na oštre kritike freelance zajednice, digitalnih nomada, kreativaca, IT stručnjaka i svih onih koji svoj rad naplaćuju iz inostranstva, a pokušavaju poslovati legalno unutar granica BiH.
“Zakon je, po mišljenju mnogih, kreiran bez stvarnog razumijevanja kako freelancing funkcioniše u praksi. Umjesto da stvori sigurno i jasno pravno okruženje, on nameće fiskalne kase kao obavezu — čak i za fizička lica koja rade van sistema PDV-a”, navode freelanceri.
SPORNI ČLAN 6, STAV 2 – TEHNIČKI I LOGIČKI PROMAŠAJ
Najviše kritika dobio je član 6, stav 2. Ova odredba propisuje da i fizička lica koja ostvare više od 5.000 KM prometa godišnje moraju posjedovati fiskalni uređaj. I to, kako se navodi, bez jasne definicije kako bi se ti prihodi evidentirali, niti kako bi se pratilo kada neko pređe propisani prag.
Na samoj sjednici na kojoj je zakon predstavljen, ovaj prijedlog ocijenjen je kao teško izvodiv, tehnički nesprovodiv i u svojoj suštini – apsurdan.
“Zakon je u diskusiji okarakterisan kao ekstraktivna institucija – mehanizam za izvlačenje novca iz džepova malih preduzetnika i građana, umjesto da funkcioniše kao alat za olakšavanje poslovanja. Umjesto da se omogući jednostavna i legalna registracija freelance poslova, zakon unosi dodatnu komplikaciju – bez ikakve prateće infrastrukture ili podrške”, istaknuto je.
Posebno je problematično to što zakon ne razlikuje individualne freelancere od velikih poslovnih subjekata.
POGREŠAN FOKUS – KAZNI SLABIJE, PUSTI MOĆNE
“Umjesto da se fiskalna disciplina sprovodi među velikim firmama koje prave milionske promete, novi zakon je usmjeren prema najranjivijima – pojedincima koji rade samostalno, najčešće bez pomoći knjigovođa, sa neredovnim prihodima i potpunom nesigurnošću”, jedna je od ključnih tačaka iz diskusije o Nacrtu zakona o fiskalizaciji (FBIH).
Takva regulacija ne rješava sivo tržište – ona ga produbljuje. I to šalje poruku da BiH ne zna prepoznati potencijal modernog rada koji dolazi iz znanja i digitalnih vještina.
Nisu prošle neprimijećene ni cifre koje se spominju za uspostavljanje ovog sistema. Troškovi implementacije izazivaju sumnje u potencijalne interese određenih firmi ili pojedinaca koji bi mogli profitirati od masovne nabavke fiskalnih uređaja. Takva pozadina baca dodatnu sjenu na cijeli proces.
ŠTA FREELANCE ZAJEDNICA TRAŽI?
Zajednica sada jasno i glasno poručuje:
Ukloniti obavezu fiskalizacije fizičkih lica (član 6, stav 2)
Revidirati zakon tako da se fokus prebaci na velike sisteme i poslovne subjekte
Kreirati inkluzivan i efikasan model koji omogućava legalan i jednostavan rad
Stoga, Freelanceri pozivaju na pokretanje javne rasprave, peticiju protiv diskriminatorskog zakonskog prijedloga, te umrežavanje svih pogođenih – građana, malih biznisa, udruženja
“Umjesto prijetnji i represije, potrebno je razumijevanje i saradnja. Freelanceri žele da posluju legalno, ali ne pod uslovima koji ih tretiraju kao kriminalce, već kao partnere u razvoju ekonomije”, zaključeno je, piše Akta.