Pravda jeste spora ali kad tada će stići one koji su tokom odbrambeno-oslobodlačkog rata u BiH 1992.-1995. godine činili zločine ubijajući žene, djecu i druge, nedužne, civile, istakla je juče (03.07.2025.) Amira Mekić, predsjednica vogošćanskog udruženja civilnih žrtava rata u Vogošći, na Centralnoj manifestaciji vezanoj za obilježavanje Dana civilnih žrtava rata ove općine.
Pored nje o stradanju više od 182 civila Vogošće koji su ubijeni samo zato što se nisu zvali imenima agresora govorio je i Migdad Hasanović, načelnik Općine Vogošća.
– Ono što teško boli jeste činjenica da agresor u svojoj nemoći da ugrozi linije boraca Armije Republike BiH nije birao ciljeve te je ubijao i nedužne civile, žene i djecu, rekao je Migdad Hasanović.


Civili nisu stradali kao posljedica ratnih dejstava već zbog toga što je agresor imao planove da organizovano ubija sve pred sobom kako bi ostvario svoje nakane vezane za stvaranje etnički čistih prostora. Uprkos tome u nama nema namjera za osvetom, već za tim da u svakodnevnom radu činimo što više dobrih djela. Trebamo biti i ostati ljudi, odgajati dobru djecu i stvarati uslove za njihovu bolju budućnost.
Polaganjem cvijeća na Centralnom Spomeniku civilnim žrtvama rata, u parku uz ulicu Akifa efendije Biseovića, delegacije Koordinacije boračkih udruženja, Općine Vogošća i stranaka koje participiraju u radu Općinskog vijeća Vogošća i drugih udruženja građana, položili su cvijeće i odali počast nedužno stradalim civilima.




Prije ove manifestacije cvijeće je položeno i na Centralnom spomen obilježju šehidma i poginulim borcima Vogošće na “Trgu branilaca Vogošće”, ispred Upravne zgrade Javne ustanove KSC Vogošća “Jasmin Isanović Žuti” i na spomen obilježju “Trešnja” u vogošćanskom naselju Kobilja Glava, koje podsjeća na stravični događaj od 3.jula 1992. godine kada je agresorska granata, u trentku dok su brali trešnje, usmrtila sedam civila ovog naselja među kojima je bilo i troje djece.
– Evo i danas trešnje su crvene, rekla je je Nermina Kukić, sekretar Udruženja vogošćanskih civilnih žrtava, na Kobiljoj Glavi. Tog dana dodatno su bile poprskane crvenom krvlju nedužnih građana Adele Memeledžije (1978), Fikreta Avdagića (1975), Muamera Delalića (1974), Kadira Kormana (1955), Vahida Hasanovića (1953), Emine Hadrović (1960) i Fatime Hadrović (1949).

Centralnu manifestaciju obilježavanja Dana civilnih žrtava rata Općine Vogošća moderirala je Azra Grbo.
U Islamskom centru u Vogošći, za sve poginule tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.-1995.godine, proučen je Tevhid.