Svijet

Fidan: Stajanje uz genocidni Izrael više nikome ne ide u prilog

Kako genocid u Gazi dostiže nove razmjere, čak i neki tradicionalni saveznici Izraela u međunarodnom sistemu distanciraju se, jer stajanje uz genocidni Izrael više nikome ne ide u prilog, izjavio je turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan, javlja Anadolu.

FOTO: EPA-EFE/IGOR KOVALENKO
FOTO: EPA-EFE/IGOR KOVALENKO
arhiva

Govoreći novinarima nakon dvodnevnog BRICS samita u Brazilu, na pitanje o kritikama upućenim Izraelu u završnom saopćenju, Fidan je rekao:

„Trenutno je broj zemalja koje i dalje retorički podržavaju Izrael minimalan – skoro ih možete nabrojati na prste jedne ruke. SAD su i dalje na čelu onih koji se ne protive takvoj izraelskoj politici.“

„Iako gotovo cijela međunarodna zajednica retorički i politički osuđuje dešavanja u Gazi i podržava rješenje s dvije države, izostanak konkretnih rezultata otkriva disfunkcionalnost sistema koju treba priznati, ispraviti i ozbiljno razmotriti“, dodao je.

Pročitajte još

Rekao je da je Turska u stalnom dijalogu sa svim stranama uključenim u pregovore o prekidu vatre:

„Više puta smo se sastali s Hamasom prije nego što su odgovorili na posljednji prijedlog, prenoseći naše stavove i preporuke našeg predsjednika (Recepa Tayyipa Erdogana).“

Fidan je ponovio dosljedan stav Ankare koji poziva na hitan prekid vatre, omogućavanje humanitarne pomoći i mirno rješenje putem formiranja dvije države.

„Uprkos tome što je Izrael sukob pretvorio u sistematski masakr i genocid, spremni smo učiniti sve što možemo da se ovo riješi diplomatskim putem i nastavićemo blisko sarađivati s našim partnerima i saveznicima“, poručio je.

Dodao je da pregovori u Dohi traju i da se razvoji očekuju u narednim danima.

– Turska spremna za nove mirovne pregovore u Istanbulu –

Govoreći o napretku u istanbulskim mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine, Fidan je istakao da su prva dva kruga donijela „nezabilježene rezultate“ u četverogodišnjem ratu, uključujući rekordne razmjene zarobljenika i povratke tijela poginulih.

Obje strane izrazile su zahvalnost Turskoj na njenim naporima, rekao je, dodajući da još nije jasno hoće li se doći do privremenog ili trajnog prekida vatre, te da li će to biti postignuto na samitu lidera ili putem pregovaračkih timova.

„Naš savjet je da se nastavkom dijaloga mogu približiti početne pozicije kroz različite metode i kreativnija rješenja. To poručujemo objema stranama.“

– Samit lidera –

Na pitanje o mogućem samitu na kojem bi učestvovali ruski predsjednik Vladimir Putin, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, američki predsjednik Donald Trump i predsjednik Erdogan, Fidan je rekao:

„Načelno nema protivljenja“, dodajući da su sve strane, uključujući i Putina, otvorene za susret ako bi ga ugostio Erdogan.

Naglasio je da ruska strana insistira na ispunjavanju određenih uvjeta prije održavanja takvih razgovora, a da je na pregovaračkim timovima da riješe ta pitanja.

„Rusi su izrazili spremnost za treći krug pregovora. Čekamo odgovor ukrajinske strane i ostajemo u kontaktu s njima“, rekao je Fidan.

Također je istakao da su međunarodne platforme poput BRICS-a izvanredna prilika za bilateralne razgovore.

– Vještačka inteligencija –

Fidan je rekao da je na samitu posebna pažnja posvećena vještačkoj inteligenciji, uz sesije o klimatskim promjenama i zdravlju.

Naglasio je značaj rasprava o vještačkoj inteligenciji, posebno o maksimiziranju koristi, riziku da neke zemlje zaostanu, velikim globalnim razlikama i brzoj dominaciji te tehnologije.

„Upozorili smo da međunarodni sistem, organizacije i platforme moraju biti veoma osjetljivi na ovo pitanje“, rekao je.

Podsjetio je na poznatu izjavu predsjednika Erdogana: „Kada kažemo ‘svijet je veći od pet’, zapravo jednom rečenicom izražavamo nepravdu i nejednakost sistema. To ima implikacije na mnoga međunarodna pitanja.“