“Imam informacije, a federalni premijer je to već najavio da se radi na izmjenama Zakona o PIO FBiH. Rad Parlamenta FBiH je definisan radom Vlade, ali planirano je da se to završi u ovoj godini”, rekao je Mašić.
Odbacio je optužbe da Vlada FBiH ne čini dovoljno na fiskalnoj reformi u Federaciji BiH.
“Te optužbe iznose oni koji su osam godina podržavali, a i sada žale za Fadilom Novalićem i njegovom Vladom. A, upravo ta Vlada FBiH u osam godina nije slovo promijenila niti jednog bitnog reformskog zakona, osim Zakona o radu FBiH kojim je u potpunosti degradirala radničku klasu, uništila sindikat, a nakon toga i Ekonomsko-socijalno vijeće koje uopšte nije funkcionisalo do dolaska nove Vlade FBiH”, naveo je Mašić.
Početkom godine novo smanjenje doprinosa
Naglasio je kako je Vlada FBiH u prvom koraku povećala minimalnu platu sa 619 na 1.000 KM, a u drugom je smanjena ukupna stopa doprinosa za 13,25 posto.
“I to je prvi val. U drugom valu smanjenja koji će najmanje u jednakom procentu startat će od 1. januara 2026. godine čime će kada su u pitanju ukupni doprinosi Federacija BiH kao prostor u regiji Zapadnog Balkana biti jedna od najkonkurentnijih kada je u pitanju poželjnost za poslovanje sa aspekta investitora. To iz razloga jer će se u kumulativu u gotovo 30 posto smanjiti stopa doprinosa što će znatno poboljšati poslovni ambijent”, istakao je Mašić.
Najavio je kako se u parlamentarnoj proceduri uskoro očekuje i zakon “o online fiskalizaciji”, gdje se radi o fiskalizaciji svih transakcija kojim će se uvesti red i finsnsijska disciplina u FBiH.
“Time će biti osiguran značajan iznos sredstava nakon čega će se moći uraditi i posljednji također očekivani u ovoj godini korak, a to je izmjena Zakona o PIO koja će omogućiti značajnije povećavanje penzija u FBiH iako su nedavno za nepunih 5 posto povećane penzije u FBiH. Zakonski je nemoguće bilo povećati više na osnovu kriterija koji su u važećem Zakonu o PIO FBiH”, istakao je Mašić.
Naveo je da stoga Vlada FBiH poduzima konkretne i precizne mjere koji idu u nekoliko pravaca, a to je zaštita prava i standarda radnika, olakšavanje poslovanja privrednicima u FBiH, podizanje standarda penzionera u FBiH i finansijska disciplina kada je u pitanju izdavanje fiskalnih računa i u realnom vremenu sublimiranje svih podataka što će dovesti do poboljšanja ukupnih finansija u FBiH.
“Zbog toga ne mogu se složiti sa ocjenama da Vlada FBiH radi nedovoljno na reformama u FBiH, jer su one pogrešne od onih kojih ih upućuju”, istakao je Mašić.
Razmatrat će se dodatna povećanja plate
Naveo je da sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH koja se nije održala ove sedmice nije trebala da tretira fiskalne zakone, jer oni nisu ni bili na dnevnom redu.
“Ona je zapravo trebala dijelu opozicije da im posluži još jednom kao prilika za ponavljanje iste priče. A, prije nepunih mjesec i po dana smo imali tematsku sjednicu Parlamenta FBiH na kojoj smo upravo razgovarali o svemu tome. I nismo smatrali da je svrsishodno svakih mjesec dana na iste teme razglabati, a u isto vrijeme Vlada FBiH i oba doma Parlamenta FBiH donose vrlo konkretne mjere kada je u pitanju ova tematika”, istakao je Mašić.
Govorio je i o novom zahtjevu Sindikata u BiH o dodatnom povećanju minimalne plate na 1.150 KM.
“Mi prvo moramo da vidimo situaciju. Ovo je bio znatan skok sa 619 na 1.000 KM. To je značajno povećanje koje je 70-ak posto. Sada mi moramo pratiti svi zajedno kao društvo pokazatelje i ekonomska i finsijska kretanja. Ono što možemo odmah reći jeste da ukoliko sve ono što ne bude dovodilo u pitanje finansijsku stabilnost i normalno funkcionisanje FBiH, a s druge strane otvaralo mogućnost za unapređenje statusa i položaja radnika naravno da ćemo ići ka tome. Ova Vlada je to i pokazala. Novalićeva Vlada je samo pričala o tome. Radi se o bivšem premijeru koji je svojevremeno rekao da je 420 KM minimalne plate društveno opasno za FBiH. Tako da ova Vlada za razliku od prethodne konkretnim djelima, a ne riječima pokazuje šta su joj zaista stvarne namjere. Čim se stvore uslovi sigurno da će taj iznos ići gore”, zaključio je Mašić.