BiH

EU put BiH: Potrebni novi i vidljivi rezultati do objave novog izvještaja Evropske komisije

U procesu pridruživanja Evropskoj uniji uvijek treba više i brže, ali institucije i bosanskohercegovačke vlasti su nakon dobijanja zelenog svjetla za otvaranje pregovora sa EU nastavile raditi na zadacima, rečeno je za BHRT iz Direkcije za evropske integracije BiH na pitanje da li su aktivnosti nakon odluke EU o otvaranju pregovora sa BiH usporene.

FOTO: ILUSTRACIJA/BHNOVINARI
FOTO: ILUSTRACIJA/BHNOVINARI

Među nekim od nedavnih aktivnosti su usvajanje Strategije upravljanja javnim dugom, usvajanje Pravilnika o definicijama kategorija proizvoda sektora vinarstva, priprema Plana reformi, pristupanje BiH programu EU Digitalna Evropa…

Nova strategija

“Nova Strategija za borbu protiv korupcije je na predloženom dnevnom redu sljedeće sjednice Vijeća ministara BiH.

U toku su, također, aktivnosti institucija na pripremi nekoliko zakona koji su važni za provođenje osam koraka iz preporuke Evropske komisije iz 2022. godine, a time i za usvajanje pregovaračkog okvira EU i održavanje prve međuvladine konferencije.

Riječ je npr. o novim zakonima o zaštiti ličnih podataka, VSTV-u i graničnoj kontroli. Nastavljen je i dijalog sa EU u okviru zajedničkih tijela za provođenje SSP-a, a u toku su i intenzivne pripreme svih važnih aktera u BiH za sam proces pregovora koje Direkcija provodi u saradnji sa kolegama iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije”, navode iz Direkcije.

Naglasili su da bi bilo dobro da novih i vidljivih rezultata bude što više najkasnije do objave novog godišnjeg izvještaja Evropske komisije, odnosno do jeseni, jer će to za Evropsku komisiju biti jedna od prilika za nove ocjene napretka te predlaganje sljedećih koraka u procesu.

Pregled materijala

Aktivnosti na pripremama za sastanke eksplanatornog screeninga su u toku.

Ove aktivnosti uključuju pregled materijala sa sastanaka screeninga Evropske komisije sa Sjevernom Makedonijom, Albanijom, Ukrajinom i Moldavijom, kazali su odgovarajaći na pitanje da li se prema planu realizuje pregled pravnih propisa i kada bi mogao da bude završen.

U međuvremenu, Kolegij za evropske integracije je donio odgovarajuće zaključke i zaduženja za radne grupe za evropske integracija.

Direkcija je dostavila i Uputstvo za analizu materijala.

“Bitno je da ovaj zadatak institucije urade temeljito. Što temeljitije budu radile to će institucijama biti lakša sljedeća faza u kojoj će one Evropskoj komisiji morati obrazlagati bh. propise i razlike u odnosu na evropske.

Kad je riječ o dinamici održavanja sastanaka konkretnih datuma još nema, a to će ovisiti svakako o brzini kojom će institucije obaviti svoj dio zadataka kao i dinamici rada Evropske komisije”, navode iz Direkcije.