Otkako je američki predsjednik Donald Trump najavio carinu od 10 posto na sav uvoz, kao i dodatne recipročne carine na uvoz iz zemalja s kojima SAD ima najveće trgovinske deficite, zavladala je panika na globalnim berzama.
Ovaj potez mogao bi dovesti do eskalacije trgovinskog rata, poremećaja u lancima snabdijevanja i međunarodnoj trgovini, rasta inflacije te usporavanja ekonomskog rasta vodećih svjetskih privreda, a u nekima čak i do recesije, navodi BBC.
U četvrtak su azijske berze prve osjetile posljedice, nakon što je Trump najavio oštre recipročne carine na uvoz iz Kine, Japana, Indije, Tajvana i Južne Koreje.
Na uvoz iz Kine, koji je već bio podložan carini od 20 posto, sada će se primjenjivati dodatna carina od 34 posto. Na uvoz iz Japana uvodi se carina od 24, iz Indije 26, a iz Južne Koreje 25 posto.
Kao rezultat toga, dionice su u četvrtak pale na svim azijskim berzama, pri čemu su najveći gubici zabilježeni u Japanu, Južnoj Koreji i Hong Kongu.
Nakon Azije, evropske berze su također zabilježile oštar pad jer je Trump najavio dodatne carine od 20 posto na uvoz iz Evropske unije. Mnogi evropski lideri odgovorili su oštrim tonom, najavljujući protumjere.
Na kraju trgovanja, londonski FTSE indeks pao je za 1,55 posto na 8.474 boda, frankfurtski DAX potonuo je 3,01 posto na 21.717 bodova, dok je pariški CAC zabilježio pad od 3,31 posto na 7.598 bodova.
Dan je završio velikim padom i na Wall Streetu. Dow Jones indeks oslabio je za 3,98 posto na 40.545 bodova, S&P 500 potonuo je 4,84 posto na 5.396 bodova, dok je Nasdaq izgubio 5,97 posto vrijednosti, spustivši se na 16.550 bodova.
Za sva tri indeksa ovo je bio najveći dnevni pad od 2020. godine, kada su tržišta bila u panici zbog pandemije koronavirusa. Ukupno je izbrisano oko 2,4 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija iz sastava S&P 500 indeksa.
Među najvećim gubitnicima su dionice tehnoloških giganata – Apple je izgubio 9,2 posto vrijednosti, Amazon 9 posto, a Nvidia skoro 8%.
Trumpove carine su znatno oštrije nego što se očekivalo, a analitičari užurbano rade na novim procjenama njihovog uticaja na američku i svjetsku ekonomiju. Puno je neodgovorenih pitanja, uključujući i reakciju najvećih svjetskih ekonomija.
Kina i Evropska unija već su najavile protumjere. Južna Koreja, Meksiko, Indija i nekoliko drugih zemalja poručile su da će se za sada suzdržati i pokušati pregovarati.
Trump je u četvrtak izjavio da je otvoren za pregovore. Trumpova administracija možda igra ‘igru kukavice’ s trgovinskim partnerima da vidi ko će prvi popustiti, ali investitori nisu voljni čekati ishod. Prvo će prodavati, a potom postavljati pitanja – rekao je Michael Arone, strateg u kompaniji State Street Global Advisors.