Uvođenje zakona o „transparentnosti u javnom životu“ uvelo bi stroge propise za nevladine organizacije koje primaju finansijska sredstva iz inostranstva, a koje se smatraju prijetnjom suverenitetu Mađarske.
Nacrt zakona, koji je mađarskom parlamentu podnijela Orbánova konzervativna, nacionalistička stranka Fidesz, prema navodima Komisije predstavlja ozbiljno kršenje prava Evropske unije. Izvršno tijelo EU pozvalo je Mađarsku da povuče nacrt iz zakonodavne procedure.
Ako zakon bude usvojen, kako se i očekuje, Komisija na čelu s predsjednicom Ursulom von der Leyen najavila je da neće oklijevati u preduzimanju potrebnih koraka.
Komisija može pokrenuti posebne postupke za ovakva kršenja, što može dovesti do visokih novčanih kazni za zemlje članice koje se ne pridržavaju prava EU.
NVO-ima prijeti zabrana rada
Usporediv s postojećim zakonodavstvom u Rusiji, nacrt zakona omogućava stavljanje nevladinih organizacija koje primaju sredstva iz inostranstva, a koje mogu uticati na javno mnijenje, na crnu listu.
Takve organizacije bi u budućnosti mogle primati finansijsku podršku iz inostranstva samo uz odobrenje poreske uprave zemlje u kojoj djeluju.
Ako se organizacija finansira na druge načine, obavezna je državi platiti kaznu u iznosu 25 puta većem od primljenog iznosa, u suprotnom će joj biti zabranjen rad i biće raspuštena.
Nevladine organizacije su tijela koja nezavisno od vlada djeluju u oblastima zaštite ljudskih prava, okoliša, zdravstva i drugih važnih segmenata društva. Poznati primjeri uključuju Ljekare bez granica (MSF), Amnesty International i Greenpeace.
Orbán, koji je tokom svojih 15 godina na čelu Mađarske više puta ulazio u sukobe s Evropskom unijom, suočava se sa sve većim pritiskom uoči parlamentarnih izbora zakazanih za april naredne godine.
Péter Magyar, politički novajlija i bivši član Orbánove vladajuće stranke, pojavio se kao konzervativni izazivač. Njegova nova stranka Tisza mjesecima vodi u anketama ispred Orbánovog Fidesza.