BiH

Evropska komisija: Primjena novog sistema ulaska u EU najavljena za oktobar 2025.

Evropska komisija saopštila je da se očekuje da novi sistem ulaska u zemlje Evropske unije poznatiji kao EES započne od oktobra 2025. godine.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
Ilustracija / Na slici nije prikazan događaj iz teksta

“Evropska unija obavijestit će o konkretnom datumu početka EES-a nekoliko mjeseci prije njegova pokretanja”, navela je Evropska komisija.

S tim u vezi novi način ulaska u zemlje Evropske unije neće se primjenjivati na predstojeću turističku sezonu, od čega posebno strahuju državljani zemalja Zapadnog Balkana koji će biti i najpogođeniji novim mjerama.

Naime, EES sistem podrazumijeva uzimanje ličnih podataka, fotografisanje kao i uzimanje otisaka prstiju prilikom ulaska u Evropsku uniju.

To će posebno važiti za građane Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Albanije, kao i Moldavije te Ukrajine kojima nije potrebna viza za ulazak u EU u periodu do 90 dana.

EES istovremeno podrazumijeva ukidanje stavljanja pečata u pasoše prilikom ulaska i izlaska iz zemalja Evropske unije, dok će građani morati provjeravati dužinu dozvoljenog boravka u EU, odnosno koliko imju mogućnosti još boraviti u EU unutar šest mjeseci (ukupni dozvoljeni period 90 dana).

Ono od čega se posebno strahuje kada su u pitanju građani Bosne i Hercegovine, ali ponajprije i Srbije, jesu velike gužve na graničnim prelazima prilikom ulaska u Hrvatsku koja je, naime, jedna od najčešćih destinacija kada su u pitan ju turistički posjeti i boravci, posebno u vrijeme godišnjih odmora.

To posebno iz razloga što će svaki građanin na graničnom prelazu samostalno morati na automatu da izvrši svoju verifikaciju, odnosno da izvrši fotografisanje i davanje otisaka prstiju.

Iz MUP-a Hrvatske su inače, nedavno potvrdili za Bosnainfo kako se u toku 2025. godine ne planiraju promjene kada su u pitanju prelaski granice sa ovom državom, što znači da bi uprkos najavama Evropske komisije da će EES startati od oktobra 2025. godine to ponovno moglo biti prolongirano.

Inače, do sada se u više navrata vršilo pomjeranje datuma primjene ovog sistema zbog navoda pojedinih država članica EU da nisu u mogućnosti provesti njegove odredbe.