IT

Evropa pod pritiskom Trumpove administracije: Izaberite između naše i kineske tehnologije

Šef američke Savezne komisije za komunikacije (FCC) Brendan Carr upozorio je u razgovoru za Financial Times kako bi "zemlje zapadne demokracije" trebale biti više zabrinute zbog "dugoročne prijetnje koju predstavlja uspon kineske Komunističke partije".

FOTO: EPA-EFE/JIM LO SCALZO / POOL
FOTO: EPA-EFE/JIM LO SCALZO / POOL
ilustracija

Ova izjava upućena je u osjetljivom trenutku kada europske vlade i kompanije preispituju pouzdanost Starlink servisa, nakon što je američka administracija zaprijetila gašenjem njegove podrške u Ukrajini. “Starlink vas možda brine, ali pričekajte samo da vidite kinesku verziju satelitskog interneta tek onda ćete imati razloga za zabrinutost,” poručio je Carr, jasno sugerirajući kako politika ima prevelik utjecaj na europske tehnološke odluke.

Nekoliko vodećih europskih telekomunikacijskih tvrtki, uključujući britanske BT i Virgin Media O2, testira Starlinkovu tehnologiju za potencijalne mobilne i širokopojasne primjene, iako nijedna još nije sklopila službeni sporazum s tvrtkom.

Carr, poznati podržavatelj Muska kojeg je predsjednik Trump imenovao nakon ponovnog izbora, ranije je branio Muskove poslovne interese u Sjedinjenim Državama. Tvrdio je da su Muskove tvrtke bile meta “regulatornog uznemiravanja” nakon preuzimanja Twittera 2022. godine te je sugerirao da je Bidenova administracija diskriminirala Starlink uskraćivanjem državnih subvencija namijenjenih razvoju ruralnog širokopojasnog pristupa.

U intervjuu za Financial Times, Carr je opisao Europu kao zatočenu između Washingtona i Pekinga, upozoravajući na rastući jaz između “zemalja usklađenih s KKP-om i ostalih” u sektorima poput umjetne inteligencije i satelitske tehnologije. Izravno je kritizirao europske regulatore zbog “pristranosti” prema američkim tehnološkim tvrtkama te optužio Europsku komisiju za “protekcionizam” i “protuamerički” stav.

“Ako Europa ima vlastitu satelitsku konstelaciju, to je odlično, mislim da ih više znači bolje. Ali općenito, mislim da je Europa pomalo uhvaćena između SAD-a i Kine. I vrijeme je za odabir,” izjavio je.

Europska komisija odgovorila je na ove optužbe izjavom da je “uvijek provodila i da će nastaviti provoditi zakone pravedno i bez diskriminacije prema svim tvrtkama koje posluju u EU, u potpunoj sukladnosti s globalnim pravilima.” Tržišni analitičari primijetili su da su dionice europskih satelitskih pružatelja poput Eutelsata i SES-a nedavno porasle, posebno nakon što je Bruxelles naznačio da bi “trebao financirati ukrajinski [vojni] pristup uslugama koje mogu pružiti komercijalni pružatelji iz EU”. Međutim, stručnjaci iz industrije upozoravaju da nijedna pojedinačna europska mreža trenutno ne nudi mogućnosti usporedive sa Starlinkovom sveobuhvatnom uslugom.

Osim satelitske tehnologije, Carr je predložio da europski proizvođači telekomunikacijske opreme Nokia i Ericsson premjeste više svojih proizvodnih pogona u Sjedinjene Države kako bi izbjegli potencijalne carine pod Trumpovom administracijom. Priznao je povijesnu “pogrešku” u američkoj industrijskoj politici koja je rezultirala nedostatkom značajnih američkih konkurenata na tržištu telekomunikacijske opreme. “Ne sviđa mi se trenutna situacija u kojoj se nalazimo,” priznao je Carr, istovremeno nagovještavajući da bi razmotrio ubrzavanje regulatornih odobrenja za nove tehnologije ako bi te tvrtke premjestile poslovanje na američko tlo.

Izvršni direktor Ericssona Börje Ekholm ranije je izjavio za Financial Times da će tvrtka razmotriti proširenje svoje proizvodnje u SAD-u ovisno o učinku potencijalnih carina. Švedska tvrtka osnovala je svoju prvu američku tvornicu u Lewisvilleu, u Teksasu, još 2020. godine. “Već smo povećali proizvodnju u SAD-u. Trebamo li veće promjene? Vidjet ćemo,” izjavio je Ekholm.

Nokia smtra američko tržište izuzteno važnim i opisuje SAD kao svoj “drugi dom”. Ističu da “oko 90 posto svih američkih komunikacija u nekoj točki koristi Nokijinu opremu.” Tvrtka ima pet proizvodnih pogona i pet istraživačko-razvojnih centara u SAD-u, uključujući Nokia Bell Labs, prenio je Bug.hr.