Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelijus Landsbergis izjavio je prije dva dana za isti medij da je došlo vrijeme da evropske zemlje razmotre prijedlog francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o slanju vojske u Ukrajinu.
“Ako se potvrdi da su ruske jedinice opremljene sjevernokorejskom municijom i vojnicima, moramo ponovo razmotriti opciju slanja trupa i ostale Makronove prijedloge” rekao je Landsbergis, koji se istakao kao jedan od najglasnijih evropskih zagovornika pomoći Ukrajini.
Francuski predsjednik je ovu ideju iznio još u februaru, ali ju je njemački kancelar Olaf Sholtz brzo odbacio, obećavši da evropske ili NATO snage neće biti raspoređene u Ukrajini.
“Nažalost, opet kasnimo, reagujemo sa zakašnjenjem, ali vjerujem u našu sposobnost da preduzmemo sve potrebne korake kako bi se ideje predsjednika Makrona ostvarile” dodao je Landsbergis.
Zapadni lideri za sada pažljivo prate izvještaje o prisustvu sjevernokorejskih snaga, prema tvrdnjama ukrajinskih i južnokorejskih obavještajnih službi, koje se navodno pripremaju za rat u Ukrajini.
At least 11,000 North Korea troops have been initially deployed to support Russia’s ongoing invasion of Ukraine.
Footage shows them marching in Russia at a training ground. Expected to be ready for combat by November 1st. pic.twitter.com/b45jhgWgOH
— Anonymous (@YourAnonCentral) October 18, 2024
Iako ni generalni sekretar NATO-a Mark Rutte ni američki ministar odbrane Lloyd Austin nisu potvrdili ove izvještaje, Ostin je naveo da bi, ukoliko se pokažu kao tačni, to “izazvalo zabrinutost“ u Sjedinjenim Američkim Državama.
Južna Koreja, s druge strane, planira da pošalje delegaciju u sjedište NATO-a blizu Brisela kako bi razgovarali o obavještajnim saznanjima. Neki zvaničnici vjeruju da Zapad postupa previše oprezno.
“Mislim da koriste tvrdnju da obavještajni podaci nisu potvrđeni kao izgovor da ne djeluju. Siguran sam da će izvještaji uskoro biti potvrđeni jer je očigledno da se Sjeverna Koreja pridružuje Rusiji” rekao je Riho Teras, bivši estonski general i član Evropskog parlamenta.
Teras je umanjio značaj ovog poteza, rekavši da to ukazuje na očaj Rusije koja pokušava da izbjegne novu mobilizaciju. Takođe je istakao da bi integracija hiljada sjevernokorejskih vojnika u ruske jedinice bila operativno izazovna i da bi imala ograničeni uticaj na ratištu.
“Važno je imati opciju slanja trupa u Ukrajinu” zaključio je Teras, dodajući da bi takva ideja mogla unijeti nesigurnost Putinu u vezi sa daljim tokom rata, prenosi “24Sedam“.