Ekonomija

Eurozastupnici se slažu da se EU mora braniti od Trumpovih carina, ali ne i kako

Institucije EU-a i evropske političke grupacije složne su u tome da se EU mora jedinstveno odgovoriti na neopravdane američke trgovinske mjere, ali nisu suglasne kako to učiniti, pokazala je rasprava u Evropskom parlementu. 

FOTO: UNSPLASH/ ANDY LI
FOTO: UNSPLASH/ ANDY LI

Predstavnici desnih klubova odgovor na nove okolnosti nastale politikama Trumpove američke administracije i put jačanja konkuretntnosti gospodarstva Evropske unije vide u deregulaciji, brisanju propisa proizašlih iz Zelenog plana i, u slučaju krajnje desnih klubova, manjem uplitanju EU institucija iz Brisela u nacionalne politike i evropsko gospodarstvo.

Zastupnici klubova od centra do krajnje ljevice i zelenih ukazuju da je sukob s Washingtonom ne samo trgovinske prirode nego i ideološke, odnosno da se u njemu ne brane samo gospodarski interesi nego i temeljne europske vrijednosti i načela.

Raspravu su na plenarnoj sjednici Parlamenta u Strasbourgu otvorili predstavnici Vijeća EU-a i Komisije, poljski ministar Adam Szlapka i povjerenik Komisije za trgovinu Maroš Šefčovič, izvijestivši eurozastupnike o koracima koje institucije EU-a poduzimaju u odgovoru na američke carine. Europska komisija je u prvoj polovici travnja odlučila pauzirati na 90 dana protumjere na američke carine nakon što je američki predsjednik Donald Trump odlučio zaustaviti primjenu recipročnih carina, također na 90 dana.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen tom je prilikom izjavila kako EU “želi dati šansu pregovorima” te da će protumjere Bruxellesa stupiti na snagu ukoliko pregovori ne budu zadovoljavajući. Također je, kako je ponovio i povjerenik Šefčovič u Strasbourgu, poručila da sve opcije ostaju na stolu. Šefčovič je zastupnicima rekao kako je EU spreman razgovarati o obostrano korisnim rješenjima no da je spreman odgovoriti ako pregovori ne uspiju.

Jedan od odgovora EU-a je jačanje trgovinskih odnosa s drugim partnerima u svijetu na što je u raspravi pozvao veći broj zastupnika svih političkih opcija. Szlapka je ispred Vijeća podržao korake koje poduzima Komisija te najavio da će “ako će biti potrebno, braniti naše legitimne interese i prava na jedinstven i odmjeren način” razmatrajući sve potencijalne protumjere.

Jorgen Warborn je ispred Europske pučke stranke odluku Komisije da odmah ne odgovara na najavljene carine SAD-a nazvao “mudrom”. No, nastavio je, “nedjelovanje ne smije biti naša politika”.

“U tih 90 dana moramo pripremiti snažan, srazmjeran i jedinstven odgovor” i istovremeno jačati jedinstveno tržište, pregovarati i ratifcirati još trgovinskih sporazuma i djelovati u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.