Region

Europarlamentarci traže: EU hitno da podrži demonstrante i upozori vlasti u Srbiji

Vjerujemo kako je situacija u Srbiji koja je dovela do protesta kulminacija frustracija, uključujući i onu zbog popustljive politike EU prema Srbiji posljednjih godina, ističe se u dokumentu.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
arhiva

Članovi Evropskog parlamenta poslali su otvoreno pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen u kojima se traži hitna reakcija evropskih institucija u zaštiti učesnika demonstracija u Srbiji koji pozivaju na odgovornost za tragediju u Novom Sadu kada je poginulo 15 osoba u rušenju nadstrešnice na Željezničkoj stanici.

U saopćenju, koje potpisuju između ostalih, eurozastupnice i eurozastupnici Irena Joveva, Tineke Strik, Lukas Mandl, Matjaž Nemec, Matej Tonin, Dan Barna, Andreas Schieder, Thijs Reuten i drugi, pozivaju na poštivanje osnovnih ljudskih prava i zaštitu učesnika protesta, kao i na slanje jasne poruke vlastima Srbije.

U dokumentu se navodi:

„Mi, dole potpisani članovi Evropskog parlamenta, obraćamo Vam se povodom aktuelnih protesta u Srbiji gdje građani zahtijevaju transparentnost, odgovornost i vladavinu prava dok istovremeno jedva da dobijaju bilo kakvu principijelnu ili barem simboličnu podršku najviših predstavnika EU. Zahtjevi demonstranata reflektiraju upravo one vrijednosti na osnovu kojih je osnovana Evropska unija i dok Srbija ide ka članstvu u EU , Komisija ima odgovornost da čvrsto stoji uz demokratske slobode i borbu protiv korupcije koje tako ponosno promovira, naročito kada su te vrijednosti potkopane.

Vjerujemo kako je situacija u Srbiji koja je dovela do protesta kulminacija frustracija, uključujući i onu zbog popustljive politike EU prema Srbiji posljednjih godina kada je riječ o fundamentalnim vrijednostima. Vjerujemo kako djelovanje EU prema Srbiji treba kao prioritet imati konkretne mjere kako bi se ojačala vladavina prava. Prema Regulacijama Plana Rasta, od Srbije se traži da poštuje demokratske mehanizme, uključujući slobodne i poštene izbore, nezavisno sudstvo, pluralističke medije i vladavinu prava. Komisija mora osigurati da su ovi preduvjeti ispunjeni prije otvaranja bilo kakvih EU fondova i pratiti sve tokom određenog vremena.

Odgovor Srbije na ove proteste bit će odlučujući test njene posvećenosti EU standardima. Organizacije građanskog društva i građani EU srbijanskog porijekla alarmiraju na represiju, uključujući policijske upade na NVO i nasilje nad mirnim protestima. Studenti i aktivisti predvode proteste tražeći odgovornost i transparentnost, sve u skladu sa principima EU. Komisija mora hitno djelovati kako bi podržala osnovna prava ovih demonstranata, naročito slobodu okupljanja, te osigurati da Vlada Srbije poštuje ova prava”, stoji, između ostalog, u pismu.

Autori pisma apeliraju na predsjednicu Evropske komisije, da javno upozori Vladu Srbije prije 15. marta da će bilo kakva represija direktno utjecati na put Srbije ka EU a to uključuje i odnos prema represiji, nasilju, mobilizaciji kontraprotesta i jako policijsko prisustvo.

“Sada bi jasna izjava poslala jaku poruku da EU neće tolerirati dalje propadanje demokratskih sloboda u Srbiji. Srbijanski narod zaslužuje podršku Evropske unije u svojoj borbi za demokratiju i pravdu. Spremni smo raditi sa Vama kako bi osigurali da Evropski parlament ostane iskreni i čvrsti saveznik u ovoj borbi”, stoji u pismu, piše Aljazeera.