BiH

EUobserver: Prije nego li se dodijeli BiH status, dobro razmisliti

Evropska unija neće učiniti nikakvu uslugu Bosni i Hercegovini time što će je pomaknuti naprijed na stazi kandidature za koju država nije spremna, a ni sebi neće učiniti nikakvu uslugu time što će napustiti vlastite vrijednosti, navodi portal EUobserver u tekstu koji potpisuje Kristian L. Nielsen.

FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN
FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN

On ovo navodi u osvrtu na odnos EU prema BIH i potencijalne posljedice davanja kandidatskog statusa našoj zemlji prije nego što se implementiraju ključne sudske presude koje bi trebale okončati diskriminaciju protiv jednog dijela stanovništva u Bosni i Hercegovini, prenosi N1.

Nielsen u svom tekstu ističe da Hrvatska preko HDZ-a dijeli BiH i želi učvrstiti etnodemokratiju te da je Christian Schmidt ponukan savjetima iz Zagreba učvrstio sistem koji je BiH na putu u EU već trebala prevazići.

Na početku analize se napominje da je BiH podnijela zahtjev za članstvo 2016. godine, a Evropska komisija je 2019. godine objavila detaljnu analizu u kojoj se istaklo da je BiH bila neuspješna u ispunjavanju svih kriterija.

– Komisija je navela 14 ključnih tačaka, što predstavlja duboke ustavne reforme, koje treba riješiti prije nego što se dobije potpuni status kandidata – navodi se.

EU Observer ističe da je indeks demokratije koju je objavio The Economist Intelligence Unit za 2021. godinu rangirao BiH kao “hibridni režim”, jedinu evropsku zemlju koja ne zaslužuje čak ni oznaku “demokratija s nedostatkom”.

– Najkritičniji je sistem etničke diskriminacije u BiH. Pripadnost jednom od ‘konstitutivnih naroda’ je formalni preduslov za obavljanje niza javnih funkcija, uključujući mjesto u državnom predsjedništvu i gornjem domu parlamenta i neformalno određuje šanse osobe za pozicije u državnoj službi – piše EUobserver.

Portal napominje da građani izvan tri dominantne etničke zajednice čine otprilike četiri posto stanovništa i “prilično odvratno ih se naziva ‘ostalima’”.

– Jedna je stvar dozvoliti takvu praksu pri okončanju rata 1995. godine, ali sasvim nešto drugo dozvoliti njeno dalje postojanje u 21. vijeku, jer je to očigledno neprihvatljivo – podvlači se u tekstu.

Autor napominje da je EU zamrznula ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH dok se ustav zemlje ne izmijeni u skladu s presudom “Sejdić-Finci”.

– Nikad se ništa nije dogodilo. Ustav BiH tehnički nije teško promijeniti, ali ne postoji politička volja u sistemu kojim dominiraju etno-nacionalističke stranke, od kojih sve imaju koristi od statusa quo – piše EUobserver.