Ova inicijativa je dio šireg plana EU da eliminiše zavisnost od ruskih fosilnih goriva do 2027. godine. Uvoz ruskog gasa pao je sa oko 45% u 2021. godini na 18%, ali još uvijek ima posla, rekla je von der Leyen na sastanku koji su organizovali britanska vlada i IEA.
Evropska komisija planira da u naredne dve nedelje predstavi plan kako namjerava da postepeno ukine sve uvoze ruskih fosilnih goriva, izjavila je predsednica Komisije Ursula fon der Lajen na energetskom događaju u Londonu u četvrtak.
Evropska komisija se obavezala da će do 2027. godine prestati da koristi ruska fosilna goriva, kao odgovor na vojnu intervenciju Moskve na Ukrajinu 2022. godine.
Uvoz ruskog gasa pao je sa oko 45% u 2021. godini na 18%, ali još uvijek ima posla, rekla je von der Leyen na sastanku koji su organizovali britanska vlada i Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Veliki dio nedostatka u snabdijevanju pokriven je povećanjem izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država i povećanjem gasa iz Norveške.
„Ova energetska partnerstva, uključujući uvoz LNG-a iz Sjedinjenih Američkih Država, ostaju od strateškog značaja za Evropsku uniju“, rekla je Ursula.
Predsednik SAD Donald Trump izjavio je da želi da EU kupuje više američkog gasa, a zvaničnici EU to vide kao mogući adut u pregovorima o tarifama.
Komisija razmatra različite pravne alate koje bi uključila u plan. Opcije koje se razmatraju uključuju korišćenje zakonodavstva EU za zabranu kompanijama iz EU da potpisuju nove ugovore o ruskom gasu, ili pružanje pravnih osnova za evropske kompanije da raskinu postojeće ugovore o ruskom gasu bez suočavanja sa kaznama, izvestio je Rojters ranije ove sedmice.
Von der Leyen nije potvrdila datum objavljivanja plana u svom govoru, ali zaseban dnevni red Komisije pokazuje da bi trebao biti objavljen 6. maja.
Porastao uvoz ruskog LNG-a
Iako je uvoz ruskog gasa putem gasovoda značajno smanjen, uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije porastao je za 60% u posljednjih nekoliko godina. Ova situacija izaziva zabrinutost u vezi sa postizanjem cilja eliminacije ruskih fosilnih goriva do 2027. godine.
Evropska komisija je već ranije predstavila plan REPowerEU, koji ima za cilj da smanji zavisnost od ruskih fosilnih goriva pre 2030. godine. Ovaj plan se fokusira na uštedu energije, povećanje proizvodnje čiste energije i diversifikaciju energetskih izvora.
Uprkos naporima EU, neki članovi bloka, poput Mađarske i Slovačke, izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih ekonomskih posledica brzog raskida ugovora sa Rusijom. Zbog toga Komisija razmatra alternativne mjere, uključujući uvođenje tarifa umjesto potpune zabrane, kako bi se izbjegle geopolitičke tenzije, piše energetika.ba.