Washington je domaćin trodnevnog samita na kojem će 32 članice NATO-a donijeti ključne odluke o tome kako nastaviti zaštitu milijardu građana dok se svijet suočava s najopasnijim sigurnosnim okruženjem od Hladnog rata, ali i obilježiti 75. godišnjicu saveza.
Lideri će razmijeniti mišljenja o naporima organizacije za odvraćanje i odbranu pred izazovima i rizicima, kao i o situaciji u Ukrajini i pomoći toj zemlji.
Razgovarat će se i o terorizmu, jednoj od glavnih prijetnji savezu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, predstavnici Evropske unije (EU) i lideri NATO partnera u azijsko-pacifičkoj regiji, uključujući Japan, Južnu Koreju i Novi Zeland, prisustvovaće sjednicama.
Erdogan će kasnije u utorak prisustvovati proslavi 75. godišnjice NATO-a u dvorani “Andrew W. Mellon“.
U srijedu je predviđena ceremonija dobrodošlice generalnog sekretara Jensa Stoltenberga i američkog predsjednika Joea Bidena.
Prije odlaska u SAD, Erdogan je u utorak rekao da su očekivanja Turkiye od samita postizanje rezultata koji uzimaju u obzir osjetljivost nacionalne sigurnosti saveznika i jačaju solidarnost i duh jedinstva.
“Na našim sastancima skrećemo pažnju na sve veću terorističku prijetnju u svijetu, posebno u našem neposrednom okruženju. Također ćemo naglasiti da se napori NATO-a moraju povećati u vođenju odlučne i holističke borbe protiv terorističkih organizacija”, rekao je Erdogan.
Turski lider će održati i bilateralne sastanke na marginama samita sa šefovima država i vlada koje učestvuju, uključujući holandskog premijera Marka Ruttea, koji je imenovan za generalnog sekretara NATO-a od 1. oktobra.
Naglasivši da Turkiye poštuje i podržava cjelovitost i suverenitet Ukrajine, Erdogan je kazao da će nastaviti zastupati principijelni stav da se do mira može doći mirnim putem, a da NATO ne treba postati strana u ratu.
Turski predsjednik je poručio da će na dnevni red samita NATO-a u Washingtonu staviti i masakre koje izraelske snage čine u blokiranom Pojasu Gaze.
“Naglasit ćemo da međunarodna zajednica nije učinila dovoljno da zaustavi Izrael u ovoj strašnoj situaciji i da globalna savjest neće moći da odahne bez uspostavljanja pravednog i trajnog mira u Palestini”, naglasio je Erdogan.
Ističući kako će Turkiye nastaviti da jača svoju ulogu u NATO-u u kojem spada među prvih pet članica po doprinosu kolektivnoj sigurnosti, Erdogan je kazao da se nada da će s novoizabranim generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom nastaviti otvorenu i iskrenu saradnju kakvu je imao i s odlazećim šefom alijanse Jensom Stoltenbergom.
Od kada je osnovan 4. aprila 1949. godine u Washingtonu, sa 12 zemalja osnivača, savez se proširio na 32 članice.
Turkiye se NATO-u pridružila 1952. godine.