Život

Enis Omerčić za Bosnainfo otkriva kakav nas kvalitet zraka očekuje tokom zime

Počela je sezona intenzivnog praćenja kvaliteta zraka.

FOTO: BOSNAINFO/OMERCIC/SCREEN SHOOT N1
FOTO: BOSNAINFO/OMERCIC/SCREEN SHOOT N1

Indeks kvaliteta zraka u Sarajevu zadnju sedmicu dana varira između 100 i preko 200. Vrijednosti Indeksa veće od 100 izražavaju kvalitet zraka opasan ili nezdrav.

Pročitajte još

Primjera radi Indeks kvaliteta zraka u Hadžićima u novembru u 8 00 sati iznosio je 205, na području Sarajeva indeks kvaliteta zraka iznosio je 143, Zenice 142, Ilijaša 135, Lukavca 129, Visokog 124, Tuzle 116.

Počela je sezona intenzivnog praćenja kvaliteta zraka, tim povodom za Bosnainfo portal govorio je Enis Omerčić iz Odsjeka za kvalitet zraka Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Upitali smo Enisa šta je to što nas očekuje u idućem periodu i koliko je zagađenje opasno po zdravlje građana.

“Već od sredine mjeseca oktobra u kotlinskim krajevima Bosne, koji su ujedno i najnaseljenija područja naše zemlje se pri svakoj stabilizaciji vremenskih uslova mogu očekivati dani sa značajno narušenim kvalitetom zraka, koji može imati negativan utjecaj na zdravlje građana. Ove godine smo imali samo jedan dan sa značajno povećanim zagađenjem zraka u mjesecu oktobru, a proteklog vikenda kvalitet zraka bio je uglavnom umjereno zagađen. Imali smo slučajeve kada su na većem broju mjernih mjesta prekoračene propisane vrijednosti za koncentracije sumpordioksida I /ili lebdećih čestica (“PM10, PM2.5”). Obično do sredine novembra očekujemo barem 10, 15 ili čak I više dana s vrlo nezdravim zrakom”, kazao je Omerčić, pa nastavio;

Posljedice klimatskih promjena

“U narednom periodu, sve do marta naredne godine očekuje nas narušen kvalitet zraka s manjim ili većim potencijalnim negativnim efektom na zdravlje građana je očekivan svaki put kada se vremenski uslovi stabiliziraju, bez trajnijeg ili snažnijeg vjetra i bez intenzivnih padavina To je redovni patern, uslovljen uglavnom prirodno-geografskim fatkorima od kojih zavisi i broj dana s prekomjerno zagađenim zrakom. Načiniti prognozu za cijelu zimu unaprijed je nezahvalno i gotovo nemoguće”, kazao je Omerčić.

Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta. Polarne ledene ploče tope se, a razina mora raste. U nekim regijama sve češće dolazi do ekstremnih vremenskih uvjeta i kiša, dok se u drugima javljaju sve intenzivniji toplinski valovi i suše. Kakva je situacija kod nas i kakao to utječe na zagađenje u BiH.

“Početak ove “sezone zagađenja” je za sada zadovoljavajući. Protekle dvije godine su imale sličan početak sezone, što je rezultiralo manjim brojem dana s prekomjerno zagađenim zrakom i nešto nižim ukupnim srednjim godišnjim koncentracijama zagađujućih materija. Npr u 2022.godini su izmjerene gotovo na svim mjernim mjestima najniže koncentracija i broj dana sa zagađenim zrakom, od kako imamo rezultate mjerenja. To ne znači da je zrak “dobar” ili čist , ali svakako ukazuje na ublažavanje stanja. Nadamo se da ćemo i ove zime imati slične rezultate mjerenja na mjernim stanicama. Takvi rezultati su uglavnom plod nešto povoljnijih opštih meteoroloških uslova tokom jeseni i zime , a ovakvo vrijeme i uslovi se mogu pripisati klimatskim promjenama”, istakao je Omerčić.

Sarajevo zagađenje zraka
FOTO: EPA/FEHIM DEMIR

Po vašem stručnom mišljenju koji su to najveći zagađivači u Bosni Hercegovini.

“Najveći izvori zagađenja su velika termoenergetska postrojenja, pojedini industrijski objekti, saobraćaj, kućna ložišta i slično. U zavisnosti od mjesta i lokalnih uslova navedeni izvori zagađenja imaju veći I ili manji uticaj na ukupni kvalitet zraka. Npr uticaj saobraćaja u Sarajevu je daleko veći nego u nekim manjim mjestima, a uticaj industrije i termoenergetskih postrojenja u Sarajevu nije ni približan onome kakav je on u npr.Kaknju ili Zenici. Treba naglasiti da prirodni faktori nepovoljno utiču na zagađenje zraka u našim gradovima, posebno u dolinkso-kotlinskim područjima. Problem zagađenja se neće riješiti preko noći i potreban je potpuno drugi pristup od onoga kakakav je trenutno u našoj zemlji prisutan”, kazao je Omerčić.

Građani mogu pratiti zvanične upute

Kako možemo smanjiti zagađenje, očekuju li nas i ove zime epizode „Uzbuna“, odnosno posezanje za nekim mjerama, kao što su par-nepar u saobraćaju i slično.

“Naravno da se i ove godine očekuju episode vrlo zagađenog zraka koje se kategorišu kao ‘Uzbuna’. Upitno je koliko često i koliko će trajati, ali morat ćemo posezati za nekim mjerama. Što se tiče rješenja ovog problema. Ključna su ulaganje u razvoje sistema daljinskog grijanja, širenje mreže prirodnog gasa u većim gradovima strožiji uslovi izdavanja okolišnih dozvola, generalno jače inspekcijske službe i sistem kažnjavanja za nepridržavanje istih, nadzor nad tehničkim pregledima vozila I kontrola goriva, su neke od mjera koje su neophodne kako bi se značajno popravio kvalitet zraka. Najveći broj ovih mjera su dugoročne, skupe i samim tim , nepopularne kod vladajućih struktura ali i kod građana”, zaključio je Omerčić i dodao:

“FHMZ redovno objavljuje dnevne izvještaje o stanju kvaliteta zraka u FBIH na svojoj internet stranici, kao i na Facebook, također građani mogu pratiti generalne upute , odnosno savjete koji su obično dostupni na službenim stranicama FHMZ-a ili ZZJZKS”.