Ekonomija

Energetska zajednica nije produžila mjere protiv BiH

Sekretarijat Energetske zajednice predlagao je produženje mjera za dvije godine zbog kršenja trećeg energetskog paketa

FOTO: ELEKTROPRIVREDA BOSNE I HERCEGOVINE
FOTO: ELEKTROPRIVREDA BOSNE I HERCEGOVINE

Na 20. sastanku Ministarskog savjeta Energetske zajednice održanom u četvrtak u Beču odlučeno je da Energetska zajednica ne produži mjere protiv Bosne i Hercegovine zbog kršenja trećeg energetskog paketa, saopšteno je iz Ministarstva trgovine i ekonomskih odnosa BiH, prenosi Anadolija.

Na sastanku je učestvovao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac koji pozvao učesnike da glasaju protiv produženja mjera BiH u trajanju od dvije godine, kako je to predložio Sekretarijat Energetske zajednice.

“Ukidanje sankcija predstavlja jak vjetar u leđa za sve nivoe vlasti u BiH da nastavimo raditi na ispunjavanju obaveza iz Ugovora o uspostavljanju Energetske zajednice, posebno kada su u pitanju uslovi iz drugog i trećeg energetskog paketa. Republika Srpska napravila je značajne iskorake u smislu preuzimanja EU regulative, te očekujemo da će Federacija BiH u što skorijem roku učiniti isto”, naveo je Košarac.

On je izrazio zahvalnost predstavnicima Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, koji su glasali protiv produženja mjera Energetske zajednice prema BiH.

Košarac je ukazao na važnost usvajanja odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva, što je uslov za članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Podsjetio da je predložena odluka dobila podršku Energetske zajednice, te da se uskoro očekuje njeno usvajanje na Savjetu ministara BiH.

“Ukidanje sankcija ujedno predstavlja dodatnu obavezu da u što skorijem vremenskom roku usvojimo odluku o kvalitetu tečnih naftnih goriva”, rekao je Košarac.

U saopštenju se navodi da su na današnjem sastanku razmatrani ciljevi Evropske unije u pogledu energetske tranzicije i klimatske neutralnosti, koje je Evropska komisija predložila za 2030. godinu. Košarac glasao je protiv ove odluke.

“U koordinaciji i saradnji sa ministrima energetike Republike Srpske i Federacije BiH, definisali smo da su nam prihvatljiva tri od četiri predložena cilja, jer je neophodno omogućiti sigurnost snabdijevanja, te ostaviti prostor za nove investicije u skladu sa već usvojenim strateškim dokumentima u zemlji, a koji, između ostalog, predviđaju, nove proizvodne projekte kao što je TE Ugljevik”, naveo je Košarac.

U saopštenju se dodaje da on nije podržao ukrajinski prijedlog da se na današnjem sastanku usvoji izjava kojom se, kako je navedeno, “osuđuje ruski agresivni rat protiv Ukrajine, te korištenje resursa i energije za ucjenu evropskih ekonomija i društava, uključujući ugovorne strane Energetske zajednice”.