“Između novembra i januara, uvoz struje koštao nas je u prosjeku 30 miliona KM mjesečno, što znači da smo za ta tri mjeseca platili oko 90 miliona KM. Ukupno, tokom 2024. godine, na inostranom tržištu smo kupili struje u vrijednosti od oko 125 miliona KM,” izjavio je Ivan Koprivica, izvršni direktor za tehničke poslove u ERS-u za ATV.
Glavni razlozi za ovakvu situaciju su nepovoljna hidrologija, zastarjele termoelektrane te problemi s ugljem – nedostatak u Ugljeviku i loš kvalitet u Gacku.
Dok ERS analizira finansijske izvještaje i traži rješenja za izlazak iz krize, jedno od potencijalnih rješenja je i novo poskupljenje struje.
“Promjena cijene električne energije je jedan od modela, ali još nije odlučeno da li će do nje doći, niti kada – od prvog marta, od januara sljedeće godine ili uopšte. Razmatramo i racionalizaciju troškova te mogućnost uključivanja partnera u investicije,” rekao je Luka Petrović, generalni direktor ERS-a.
Ipak, vlasti tvrde da će Republika Srpska i dalje imati najniže cijene električne energije u regionu.
“Ostaćemo pri politici nižih cijena u odnosu na susjedne zemlje, ali molim građane za razumijevanje trenutne situacije,” poručio je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS.
Posljednje poskupljenje struje desilo se početkom ove godine, a mogućnost novog izazvala je nezadovoljstvo među građanima.
“Ne, dosta je više! Skoro su već podigli cijene, nema smisla to raditi na svakih 15 dana,” poručuju ogorčeni potrošači.
Iako energetski sektor naglašava da struja nigdje u svijetu nije najjeftiniji energent, u našoj zemlji potrošnja i dalje premašuje proizvodnju, što dodatno komplikuje situaciju i postavlja pitanje – hoće li građani uskoro plaćati još skuplju struju?