Ekonomija

Elektrodistribucija donijela novu odluku: Evo kako će sada očitavati brojila

Elektrodistribucija Srbije (EDB) od 1. juna odlučila je da rok za očitavanje brojila skrati, pa će se brojila očitavati jednom u tri mjeseca.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Elektrodistribucija Srbije (EDB) od 1. juna počinje sa primjenom člana 197a Zakona o energetici o obračunskom periodu, koji, u skladu sa evropskom praksom, predviđa očitavanje brojila najmanje jednom godišnje. V.d. direktora EDB-a Biljana Komnenić izjavila je da je donijeta odluka da se taj rok skrati, pa će se brojila očitavati jednom u tri mjeseca.

„Na osnovu iskustva, da bi bilo bolje i za korisnike i za nas, donieli smo poslovnu odluku da se taj rok skrati, tako da će EDS brojila očitavati jednom u tri meseca. Zakon predviđa i mogućnost da, ukoliko želi, korisnik sam dostavlja stanje i tako prihvati ulogu samočitača. Korisnici će od 1. do 6. u mesecu, na više načina, moći da pošalju stanje i sami kontrolišu svoju potrošnju električne energije“, rekla je ona.

U saopštenju EDS-a navodi se da je omogućeno slanje stanja brojila putem mobilne aplikacije, imejlom, na sajtu EDS-a, telefonom, kao i na šalterima lokalnih elektrodistribucija.

Iz EDS-a ističu da je uveliko zaživjela aplikacija ED Srbije sa više od 220.000 korisnika na mobilnim telefonima, putem koje se može prijaviti stanje brojila – brzo i jednostavno.

Poslije instalacije aplikacije, bira se svijetloplava ikonica „prijava stanja brojila“, zatim se odabere opština, popune osnovni podaci i pošalju slike stanja brojila.

Detaljno uputstvo dostupno je u aplikaciji, na njihovom sajtu.

Korisnici takođe mogu da na stranici https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online prijave stanje i pronađu kontakte za slanje imejlom ili telefonom.

Za one koji nisu vični novim tehnologijama, od 1. juna biće omogućeno prijavljivanje stanja i putem novoformiranog kontakt centra na besplatan broj telefona 0800 360 300.

EDS će svakog mjeseca snabdjevaču slati podatke o očitanoj, dostavljenoj ili procijenjenoj potrošnji električne energije radi izrade računa.

Jednom u tri mjeseca radnici EDS-a očitavaće brojila na terenu, a u periodu između dva očitavanja, ukoliko korisnik ne prijavi stanje, primjenjivaće se tačka 3. iz člana 197a Zakona o energetici, što znači da će se, u kombinaciji sa istorijskim podacima o potrošnji korisnika i uz primjenu algoritma i softverskih modela, raditi procjena potrošnje.

Pročitajte još

Iz Elektrodistribucije navode da je većina odredbi Zakona o energetici rađena po evropskom modelu – i u regionu i u Evropskoj uniji – te da se, recimo, u Njemačkoj i Češkoj brojila očitavaju jednom godišnje, a negdje tromjesečno ili na pola godine.

Kada je riječ o korisnicima koji imaju ugrađena pametna brojila, njihovo stanje daljinski očitava isključivo EDS – jednom mjesečno.

Do sada je ugrađeno oko 600.000 pametnih brojila, a ugradnja se nastavlja – iz sredstava kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EIB) biće postavljeno još 600.000 pametnih brojila.

Cilj je da do kraja decenije 80 odsto brojila na mreži u Srbiji bude pametno, što je i evropski standard, prenosi Tanjug.